Gdy laureatka Konkursu odbierała nagrodę  i tytuł mistrza ortografii, językoznawca dr Janusz Wróblewski powiedział: „Nic dziwnego, żyje przecież wśród książek.” 

    

    14 marca 2009 roku w związku z Tygodniem Kultury Języka Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach, realizując jedno z zadań projektu „Kapitał Ludzki”, zorganizowało I Konkurs Ortograficzny pod hasłem „Odpowiednie dać rzeczy słowo” dla przedstawicieli wszystkich ważnych instytucji w Daleszycach.

 

To nie lada wyzwanie, wymagało dużej odwagi, aby zmierzyć się na takim forum z arcytrudną ortografią polską, zasiąść po latach w szkolnej ławie i poddać swe językowe umiejętności surowej ocenie polonistów, wśród których był pracownik Uniwersytetu Świętokrzyskiego wydziału filologii polskiej- językoznawca dr Janusz Wróblewski. Notabene, nasz gość honorowy wykazał się niezwykłym poczuciem humoru, co rozładowało pełną napięcia atmosferę wśród uczestników konkursu.

 

Organizatorzy zaprosili przedstawicieli 18 lokalnych instytucji,  lecz do walki o tytuł mistrza ortografii przystąpiło jedynie 6 osób. Do tych najodważniejszych należeli: Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce - Wojciech Furmanek, Prezes - „Białe Ługi”- Grzegorz Grzywa, przedstawicielka GOK - Teresa Klimczak, Dyrektor Gimnazjum w Daleszycach - Jan Cedro, przedstawicielka Miejskiej Biblioteki w Daleszycach - Lucyna Rogala oraz przedstawicielka naszej społeczności uczniowskiej - Izabela Otawska.

  

Mistrzem ortografii została p. Lucyna Rogala; napisała dyktando bezbłędnie. Ale i pozostali mogą sobie pogratulować, gdyż wykazali się znakomitą znajomością zasad ortografii i interpunkcji. Podobno uczestnicy Konkursu nie rozstawali się ze słownikiem ortograficznym od chwili, gdy otrzymali zaproszenie. Jedna z pań przyniosła nawet słownik ze sobą.

  W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim przybyłym za poważne potraktowanie zaproszenia, za prawdziwie sportową postawę oraz za stworzenie ciepłej, kameralnej atmosfery.

Konkurs nie tylko dostarczył wielu emocji, ale i stworzył okazję do wymiany ciekawych uwag związanych z kulturą współczesnego języka, z rolą żywego słowa. Prelekcja dra J. Wróblewskiego przerodziła się w spotkanie z piękną, nienaganną polszczyzną.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe tabliczki, które, mamy nadzieję, zajmą honorowe miejsce na biurku w miejscu pracy lub w domu.

Wierzymy, że w przyszłym roku starających się o tytuł mistrza ortografii będzie więcej, a sam konkurs stanie się nie tylko tradycją, ale i ważnym wydarzeniem kulturalnym w życiu naszego miasta.