Konkurs "Niezwykła noblistka Maria Skłodowska-Curie"

Rok 2011 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, by uczcić setną rocznicę przyznania tej wielkiej uczonej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu.

W związku z tym Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach zorganizowało konkurs „Niezwykła noblistka Maria Skłodowska-Curie”. Był on skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych województwa świętokrzyskiego i miał charakter dwuetapowy. Honorowym patronatem konkurs objęli: Kuratorium Oświaty w Kielcach i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Celem konkursu było propagowanie dokonań naukowych i niezwykłej osobowości Marii Skłodowskiej-Curie. Uczniowie  naszego Gimnazjum zadeklarowali chęć udziału w tym konkursie. Na I etap konkursu należało przygotować 3 prace w 3-osobowych zespołach na jeden z wybranych tematów. Forma prac była dowolna. I zespół w składzie: Aleksandra Ostrowska, Anna Pawlik i Paulina Łukawska wybrał temat: Historia odkrycia radu i polonu. Swoją pracę wykonał w formie pamiętnika. II zespół w składzie: Mateusz Mochocki, Mateusz Pacierz i Katarzyna Parkita, opracował  temat: Tajemnicza choroba i śmierć Marii Skłodowskiej-Curie. Była to prezentacja multimedialna. III zespół w składzie: Anna Zwierzyńska, Katarzyna Prędota i Agata Łojek wybrał temat: Życie Marii Skłodowskiej-Curie przed emigracją do Francji. Dziewczyny wykonały bardzo pomysłowy plakat.

Do II finałowego etapu zakwalifikował się zespół I w składzie: Aleksandra Ostrowska, Anna Pawlik i Paulina Łukawska. Organizatorom konkursu bardzo spodobał się pomysł wykonania wymyślonego pamiętnika Marii Skłodowskiej-Curie w którym piórem naszych uczennic opisała historię odkrycia radu i polonu. Spośród wielu nadesłanych prac gimnazjów naszego województwa, ta praca była jedną z dziewięciu które zakwalifikowały się do etapu finałowego. 24 listopada odbył się Wielki Finał konkursu. W finale wszystkie trzyosobowe zespoły odpowiadały  w formie pisemnej na wybrane losowo 30 pytań z zakresu życiorysu i pracy naukowej Marii Skłodowskiej-Curie. Nasz zespół znalazł się tuż za podium i zajął 4 miejsce. Trochę byliśmy zawiedzeni, ale konkurs był na bardzo wysokim poziomie i zajęte miejsce jest wysoką lokatą w województwie.

W nagrodę każda z uczennic otrzymała dyplom i wysokiej klasy kalkulator. Dyplomem nagrodzono również panią Lucynę Strach za przygotowanie uczniów do konkursu.

(1/5): (2/5): (3/5):
(4/5): (5/5):
Galernik - Jak zrobić galerię zdjęć - Twoja własna Internetowa Galeria Zdjęć - Kreator - Publikowanie - Tworzenie - GIF, JPG, PNG