Gloria victis...


Strona główna || Archiwum
 

Był taki rok, rok 63,
Gdy garść Polaków pełna męstwa, mocy,
Silna nie liczbą, ale wolą ducha,
Chciała powalić olbrzyma północy,
Zerwać kajdany niewoli łańcucha…

    Powstanie styczniowe szczególnie mocno zapadło w pamięć Polaków. Za udział w powstaniu tysiące ludzi zapłaciło wysoką cenę. Wielu na zawsze pozostało w zimnych śniegach Syberii, wielu wyruszyło w bezpowrotną tułaczkę po Europie Zachodniej. W ojczystej ziemi leśne mogiły zamknęły znakiem brzozowego krzyża czas, pamięć, imiona bohaterów, a wiatr niesie je wysoko, wysoko, aż po sklepienie niebieskie i woła: GLORIA VICTIS!.

    W wydanym do narodu manifeście Tymczasowy Rząd Narodowy wypowiadał wojnę „rządowi najezdniczemu” i wzywał naród Polski, Litwy i Rusi do walki. W jednym z dekretów zapowiadał uwłaszczenie chłopów, co miało poszerzyć bazę społeczną powstania.

    Od końca 1863 roku powoli wygasały ostatnie ogniska walk, jedynym w tym czasie rejonem aktywniejszej działalności oddziałów powstańczych było Sandomierskie i Kielecczyzna, gdzie działał oddział gen. Józefa Hauke-Bosaka. W lutym 1864 r. wojska carskie podjęły ofensywę i pod Opatowem doprowadziły do rozproszenia oddziałów powstańczych.

    Trwałym osiągnięciem postania było uwłaszczenie około 5 milionów chłopów, którzy dzięki temu stali się pełnoprawnymi gospodarzami. Mimo klęski wzmocnione zostało poczucie narodowej więzi wśród Polaków, w tym także na ziemiach utraconych przed wiekami – Śląsku, Warmii i Mazurach.

    Powstanie na zawsze wpisało się w historię Daleszyc:
W zbiorowej mogile na daleszyckim cmentarzu spoczywają powstańcy: Wawrzyniec Kułaga i poległy wraz z nim w bitwie pod Ociesękami jego bezimienny współtowarzysz oraz pięciu powstańców, zmarłych z ran w daleszyckim lazarecie: Trzciński, Jan Sobieszczański, Ignacy Mazurkiewicz, Mateusz Kwiatkowski i Józef Stachurski. 50 mieszkańców Daleszyc walczyło w oddziale legendarnego dowódcy, pułkownika Karola Kality – Rębajły. Wawrzyniec Cedro, Michał Sajecki i Józef Zabłocki za udział w powstaniu przypłacili 17- letnim zesłaniem na Sybir. Mogiłą powstańczą od wielu lat opiekują się uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach.

    W bieżącym roku obchodzimy 150 rocznicę wybuchu powstania. W całym kraju odbywają się liczne uroczystości związane z tym doniosłym wydarzeniem. W naszym mieście uczciliśmy pamięć powstańców w styczniu uroczystą mszą, którą rozpoczął program artystyczny przygotowany przez uczniów naszego gimnazjum. 09.06.2013r w Daleszycach odbył się Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych, połączony z obchodami 150 rocznicy powstania styczniowego. Z tej okazji nasi gimnazjaliści przedstawili licznie zebranej społeczności daleszyckiej i przybyłym gościom montaż słowno-muzyczny, składający się z patriotycznej poezji i pieśni z 1863r oraz utworów współczesnych, równie wzruszających i pięknych. 

Jolanta Powałkiewicz


(1/23):
(2/23):
(3/23):
(4/23):
(5/23):
(6/23):
(7/23):
(8/23):
(9/23):
(10/23):
(11/23):
(12/23):
(13/23):
(14/23):
(15/23):
(16/23):
(17/23):
(18/23):
(19/23):
(20/23):
(21/23):
(22/23):
(23/23):


Galernik - Jak zrobić galerię zdjęć - Twoja własna Internetowa Galeria Zdjęć - Kreator - Publikowanie - Tworzenie - GIF, JPG, PNG