Wizyta przedstawicieli krajów partnerskich
projektu LLLP
- Comenius w gimnazjum w Daleszycach
 

"Matematyka jest wszędzie" to tytuł projektu realizowanego przez naszą szkołę, we współpracy z innymi krajami, od roku 2011. W ciągu prawie dwóch lat szukaliśmy wspólnie związku matematyki ze sztuką, muzyką, tańcem, sportem i codziennym życiem. Staraliśmy udowodnić, że królowej nauk potrzebujemy każdego dnia.

W ramach projektu uczniowie i nauczyciele naszej szkoły odbywali wizyty robocze na Litwę, do Turcji, Włoch i Rumunii. Przed nami jeszcze wyjazd do Islandii. W dniach 18 – 23 marca my mieliśmy z kolei zaszczyt gościć osoby z zaprzyjaźnionych krajów. Miło nam było powitać uczniów i nauczycieli z pięciu partnerskich szkół z Islandii, Turcji, Rumunii, Włoch i Litwy. Mimo iż spotkanie to miało przede wszystkim charakter roboczy, zadbaliśmy, jako goście, o zapewnienie rozrywki naszym znajomym.

Pierwszy dzień, w związku z tym, że goście przybywali w różnych godzinach, miał charakter aklimatyzacyjny. Nauczyciele odpoczywali po trudach podróży w hotelu, uczniowie udali się do kolegów z Polski, którzy zapewnili im odpoczynek i możliwość poznania miejscowości.
Drugi dzień wizyty upłynął pod znakiem wycieczki do Krakowa. Dawna stolica urzekła przybyłych atmosferą i niezliczonymi zabytkami. Podziwiali oni Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim, Collegium Maius, Dziedziniec Wawelski oraz Katedrę na Wawelu. Przewodnik wyjaśnił obcokrajowcom, iż są to miejsca ważne dla naszego narodu. Pobyt w Krakowie zakończył się tradycyjnym polskim obiadem w regionalnej restauracji.

W środę wybraliśmy się z wizytą do Urzędu Miasta i Gminy Daleszyce. Burmistrz, Wojciech Furmanek, po przedstawieniu danych dotyczących naszej gminy, odpowiadał na pytania gości oraz sam zadawał im pytania na temat szkolnictwa i regionu, w którym mieszkają. W drodze powrotnej do szkoły wstąpiliśmy do przedszkola, w którym największe wrażenie na gościach zrobił plac zabaw usytuowany na dachu budynku oraz grupki dzieci, które chętnie witały się z przybyłymi. Dzień ten stał się też dniem pracy nad produktem końcowym – książką o tematyce matematycznej, promującą działania projektowe wszystkich krajów zaangażowanych w realizację projektu „Matematyka jest wszędzie”. Po trudach pracy nadszedł czas na odpoczynek w miłej atmosferze w ramach wieczoru narodowego. Niezwykle miło nam było, że przybyli na niego również przedstawiciele Rady Miasta z Burmistrzem Daleszyc Panem Wojciechem Furmankiem na czele, przedstawiciele Rady Rodziców, Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury oraz Banku Spółdzielczego Daleszyce - Górno. Wieczór ten rozpoczął się ludowym przedstawieniem „Marzyskie wesele”. Nasi uczniowie wcielili się w role pani młodej, pana młodego oraz starościn i gości weselnych. Ludowe przyśpiewki porywały zgromadzonych do pląsów. Następnie wspólnie obejrzeliśmy prezentację podsumowującą 2 lata pracy nad projektem, po czym udaliśmy się na poczęstunek. Każdy mógł znaleźć coś pysznego dla siebie. Gorące dania przygotowane przez rodziców naszych uczniów cieszyły się ogromnym powodzeniem; trudno nie wspomnieć też o smakowicie wyglądających ciastach, faworkach itp. Po tak sytej uczcie z wielkim zachwytem obejrzeliśmy układy taneczne oraz polski taniec – polonez przygotowany przez naszych gimnazjalistów. Na koniec furorę wzbudził ogromny tort z racami wniesiony podczas śpiewu chórzystów.

21 marca odwiedziliśmy Obóz Zagłady w Auschwitz - Birkenau. Goście z zagranicy i nasi uczniowie mogli w zadumie zastanowić się nad okrucieństwem II wojny światowej, pochylić głowę w dowodzie szacunku nad tymi, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani w komorach gazowych.

W ramach wycieczki regionalnej, odbytej w piątek, część partnerów zagranicznych zwiedziła klasztor na Świętym Krzyżu oraz najciekawsze miejsca w Kielcach.

Wspólnie spędzany czas mijał niezwykle szybko, a gdy nadeszła pora rozstania nie brakowało łez wzruszenia. Jesteśmy pewni, że to pożegnanie nie na długo: nauczyciele mają już wspólne plany na przyszłość, a młodzież obiecała sobie regularną wymianę korespondencji w języku angielskim.
Wizyta ta, a szczególnie wieczór narodowy, nie miałyby tak doniosłego charakteru, gdyby nie uczniowie i rodzice naszej szkoły. Dziękujemy im za opiekę nad obcokrajowcami, przygotowanie pysznych potraw i przede wszystkim serdeczność na co dzień. Dziękujemy również wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za wysiłek włożony w przygotowanie i wspaniały przebieg tego międzynarodowego spotkania. Dziękujemy Pani Teresie Klimczak oraz Panu Norbertowi Wojciechowskiemu za profesjonalne wsparcie naszych działań – bez ich pracy „spotkanie na ludowo” nie byłoby tak żywe i radosne, niczym żywcem przeniesione z przeszłości.