G i m n a z j u m  i m.  J a n a  P a w ł a  II

   w  D a l e s z y c a c h


II Szkolna Gala „Pasje i Talenty 2013”

 

Związany z naszą Ziemią Świętokrzyską Stanisław Staszic powiedział, że

Talent jest jak kawałek szlachetnego ale surowego metalu;

dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nadaje.

Rok szkolny 2010/2011  był dla Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach bardzo ważny. Otrzymaliśmy od Minister Edukacji Narodowej tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów” i już kolejny rok szkolny nasi uczniowie odkrywają i z wielkim entuzjazmem rozwijają swoje zdolności.  Motto naszej szkoły brzmi przecież „Lećmy i nigdy nie zniżajmy lotu”. Te słowa Adama Mickiewicza mobilizują nas do działania.

Już za nami kolejna II Szkolna Gala „Pasje i Talenty 2013”, która pozwala dostrzec różnorodność uczniowskich zainteresowań, będących źródłem radości dla wszystkich i przedmiotem naszej dumy. Błogosławiony Jan Paweł II,  nasz Patron, w Liście do Młodych zaapelował do młodzieży:

Odkrywajcie w sobie te zdolności, cieszcie się nimi i rozwijajcie je z Bożą pomocą.

Niech owocują w waszych rodzinach, szkołach i środowiskach.”

 

 

Gala, która miała miejsce 3 czerwca br. w naszym gimnazjum była kolejną wspaniałą okazją do promocji uczniowskich osiągnięć, promocji aktywnych form spędzania wolnego czasu i zachętą dla uczniów klas pierwszych – naszej widowni do naśladowania starszych koleżanek i kolegów w rozwijaniu własnej osobowości poprzez pracę nad sobą: zdobywanie wiedzy, wysiłek fizyczny i uprawianie sportu, planowanie swojej przyszłości – już teraz.

Na naszej Gali wystąpiła reprezentacja uczniów, wśród których znaczącą liczebnie grupę stanowili wokaliści. Koncert rozpoczął utalentowany duet „Kran”: Klaudia Rzadkowska i Ania Niebudek, które dwukrotnie zdobyły Brązową Jodłę na Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Szkolnej w Kielcach. Usłyszeliśmy piosenkę „Rzeka marzeń”, za wykonanie której otrzymały ostatnio wyróżnienie na Chorągwianym Przeglądzie Artystycznym. Natalia Gołuchowska zaprezentowała swój muzyczny talent w piosence „Halleluja”, ale wiadomo też, że uczy się gry na wiolonczeli w Państwowej Szkole Muzycznej  i grała w zespole „Camerata Scholarum”,  odnoszącym sukcesy w Europie. Kolejnym utytułowanym wokalistą w tej grupie był Klaudiusz Kanclerz, który zaśpiewał musicalowy hit „New York, New York”; Klaudiusz jest laureatem kilkunastu konkursów na poziomie wojewódzkim, w tym wielu prestiżowych np. „Pasje i Talenty”, a jego największe osiągnięcie to Brązowa Jodła na Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Szkolnej. Kolejną utalentowaną wykonawczynią okazała się Karolina Drela, laureatka wielu konkursów szkolnych i regionalnych, która w tym roku uzyskała tytuł finalisty prestiżowego Międzynarodowego Konkursu H. Morysa. Karolina zachęciła widzów do odkrywania w sobie prawdziwych pasji i dzielenia się nimi – pięknie i przekonywująco zaśpiewała piosenkę „Uwierz w siebie”. Kolejni wokaliści to duet „Brat Squad” w składzie: Patryk Boksiński (nasz gość) i Mateusz Klimek, którzy kochają rap i to, co robią: komponują, rapują, przekazują wartości swoim rówieśnikom. Ich teksty niosą ważne przesłanie: znaczenie pracy i pasji - „Bezcennie jest trzymać w dłoni opakowanie – w środku płyta z twoją roczną pracą”; podstawowe wartości - „Dziś już nawet zdjęciom nie można ufać; za pieniądze nie dostaniesz zdrowia i uczucia. Liczy się  „być” nie „mieć”; czy wartości duchowe – „Jestem szczęśliwy bo robię to co kocham, wierzę w to mocno, jak mocno wierzę w Boga!”. Duet wykonał dwa utwory i został przyjęty entuzjastycznie. Następnym wykonawcą był Piotr Miąsik, który, po raz kolejny, zaskoczył swoją kreatywnością i skromnością: pisze teksty, rapuje, rysuje (grafika) i uprawia judo. W tym miejscu pragniemy zwrócić uwagę na udany debiut zespołu w składzie: pan Robert Puchała (keyboard), Natalia Jaworska (instrumenty perkusyjne) oraz Piotr Dziurski (gitara i śpiew). Piotr jest laureatem szkolnych konkursów piosenki i uwielbia gry zespołowe; Natalia uczy się w PSM w Kielcach - gra na perkusji, werblu, ksylofonie, marimbie, kotłach i na fortepianie. Trzykrotnie zdobyła wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Perkusyjnym w Łodzi. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym naszej szkoły i regionu – od ośmiu lat gra w Orkiestrze OSP w Daleszycach.

 

 

 

W tym miejscu warto przedstawić nasze gwiazdy sportu, które zgodziły się wystąpić na naszej Gali, a na ich czele - Ewa Cieśla, laureatka Konkursu Siedmiu Wspaniałych i stypendystka.  Ewa reprezentuje i promuje naszą szkolę i gminę w licznych rozgrywkach piłki nożnej. Jest juniorką - reprezentantką Polski Piłki Nożnej Kobiet U-17, uczestniczy w obozach szkoleniowych kadry i przygotowuje się do eliminacji do Mistrzostw Europy. Ewa nie mogła nie wspomnieć o ostatnich sukcesach naszej drużyny piłki nożnej dziewcząt – I miejsce w województwie w Coca-Cola Cup i o nadchodzącym krakowskim finale. Wspomniano o wspaniałej bramkarce tych mistrzostw, naszej uczennicy - Weronice  Sierpińskiej. Kolejnym sportowcem, który z pasją opowiedział o swojej dyscyplinie sportu był Krzysztof  Żródłowski, który od kilku lat uprawia karate kyokushin. Jego znaczący sukces to 4 miejsce na Mistrzostwach Karate w Kielcach i niebieski pas zawodnika. Kacper Siwonia ciekawie przedstawił na czym polega trening gimnastyczny, który przygotował go kondycyjnie do ogólnopolskich, wojewódzkich i  szkolnych sukcesów.  Miesiąc temu Kacper zdobył złoty medal na IV Gimnazjalnych Zawodach Gimnastycznych „Społeczna 2013”. Duet, który świetnie łączył elementy artystyczne występu i sportową kondycję to dwóch tancerzy: Kacper Dudzic i Mikołaj Klimek (jego druga pasja to śpiew i gra na gitarze). Chłopcy żywiołowo wykonali taniec w stylu „jumpstyle” własnej choreografii. Obaj mają na swoim koncie wiele sukcesów artystycznych i mogą pochwalić się kolekcją cennych pucharów. Kolejną osobą z pasją był Bartek Piórczyk, sportowiec, medalista, również utytułowany tancerz – medalista ogólnopolskich turniejów tańca towarzyskiego, który podkreślił, że warto tańczyć, ale taniec traktowany jako sport to codzienne, wielogodzinne treningi, które wymagają wytrwałości. Najliczniejszą grupą sportowców, naszych uczennic, była Młodzieżowa Drużyna OSP w Smykowie, reprezentowana przez kapitan Justynę Mochocką, która ciekawie i z wielką skromnością opowiedziała o przygotowaniach do nadchodzących Mistrzostw OSP we Francji. W ubiegłym roku nasze dziewczęta były najlepszą drużyną w Polsce i będą miały wkrótce okazję powalczyć o medal z równie dobrymi zespołami z innych krajów Europy.

 

 

W gronie uczniów, których pasją są różne przedmioty szkolne i działania społeczne znalazł się Kamil Kozub, laureat konkursów przedmiotowych z fizyki i geografii, zdolny informatyk, redaktor szkolnej gazetki i uczniowskiej strony internetowej. Kamil interesuje się astronomią, trenował judo i pisze wiersze. Należy do Koła Misji Oblackich. Działa w Samorządzie Uczniowskim. Był uczestnikiem projektu „Akademia Młodego Ekonomisty” oraz Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Ekonomicznej i zwycięzcą szkolnego konkursu na logo Samorządu Uczniowskiego. Jest inicjatorem działań Klubu Przedsiębiorczego Gimnazjalisty, który rusza od przyszłego roku szkolnego. Piotr Więcek, stypendysta, finalista konkursu przedmiotowego z historii przekonał nas, że „historia jest nauczycielką życia”, a Matusz Mazurczak zgodził się ze słowami Alberta Einsteina, że czyny świadczą więcej niż słowa i o tym przekonał się pełniąc, między innymi, funkcję wiceprzewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Kolejną osobą zaangażowaną społecznie, która wzięła udział w naszej gali jest Dominika Ożibko, harcerka z naszej 43 Drużyny Starszoharcerskiej. Dominika od lat z wielka gorliwością działa na rzecz naszej lokalnej społeczności, uczestnicząc w licznych akcjach charytatywnych i patriotycznych. Należy do Koła Misyjnego i aktywu bibliotecznego w naszej szkole. Mateusz Mochocki to wyjątkowy miłośnik przyrody - interesuje go życie pszczół i praca w rodzinnej pasiece. To jest jego wielka pasja, wymagająca dużo odwagi, wysiłku i systematyczności - przynosząca wiele dobrego – miód jest najlepszym naturalnym lekarstwem, zwłaszcza jak jest ekologiczny (bez dodatków chemicznych) – taki jak ten wyprodukowany  w pasiece Mateusza.

Kolejną grupę uczniów prezentujących swoje talenty były młode osoby utalentowane artystycznie. Współprowadzące: wspomniana wyżej Justyna Mochocka, Anna Zwierzyńska (długa lista sukcesów) oraz Aleksandra Krzysiek – złota medalistka w tańcu towarzyskim, stypendystka i laureatka licznych konkursów recytatorskich, między innymi, zdobyła I miejsce na Świętokrzyskim Konkursie Poezji Angielskiej oraz na XXI Konkursie Recytatorskim Poezji Ludowej. Jej wielki sukces to również III miejsce na wojewódzkim finale Konkursu na najlepszy Projekt Uczniowski. Ola pięknie zaprezentowała utwór brytyjskiego poety Wendy Cope’a. Świetnie zapowiadająca się młodą literatką jest Katarzyna Miśta, którą sukces w Konkursie Literackim „O Złote Pióro” zmobilizował do twórczej pracy – powstało wiele opowiadań o problemach młodzieży. Kasia z wielką wrażliwością potrafiła opowiedzieć o procesie tworzenia; pięknie dobierając słowa, zabrała nas w romantyczną podróż do twórczego świata literackich inspiracji. Warto wspomnieć o utalentowanej aktorsko  grupie uczniów zaangażowanych w ciekawy projekt „Etno Daleszyce”. Natalia Gołuchowska, Martyna Adach Mateusz Mazurczak i Paweł Pietrzyk są miłośnikami kultury ludowej i pięknie mówili o atrakcjach naszego regionu, którego wiedzę zgłębiali na projektowych szlakach, rozwijając przy tej okazji swoje pasje i talenty.

 

 

Nasza Szkolna Gala „Pasje i Talenty 2013” to również szkolna Galeria Sztuki, w której znalazły się prace plastyczne uczniów: Agaty Strząbały, Joasi Zebrzowskiej, Sary Skrzyniarz i Piotrka Miąsika oraz fragmenty kolekcji aniołków z imponującego zbioru Wiktorii Maciejewskiej. Podziwialiśmy piękne pocztówki z kolekcji Aleksandry Dreli oraz wybrane modele z bogatej kolekcji Tomka Głodkowskiego. Bardzo podobały się konkursowe karty świąteczne Dominiki Rafalskiej, Aleksandry Krzysiek, Martyny Zebrzowskiej, Aleksandry Dreli, Dawida Grzelki i Wiktora Klimka. Czyż nie mamy artystycznych talentów, które jak powiedział Oscar Wilde: „nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić?”

II Szkolna Gala „Pasje i Talenty” za nami. Cieszymy się, że była to kolejna okazja, aby promować uczniowskie zainteresowania, a jej przygotowanie wymagało pracy całego zespołu, w tym bardzo odpowiedzialnej pracy grupy o zainteresowaniach technicznych w osobach: Bartek Piórczyk, Albert Krzywicki i Maksym Kozub.

Pamiętajmy:

Talent był i pozostanie darem, za który odpowiadają wszyscy”.

Dziękujemy!

                                                                                                                            Bożena Kraj