„Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!” – hasłem Betlejemskiego Światła Pokoju

    Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Wtedy nosiło ono nazwę „Światło w ciemności”. Rok później opiekę nad akcją przejęli skauci austriaccy. Roznosili oni Betlejemski Ogień do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów – po to, by w czasie Bożego Narodzenia stał się symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

    Od 1988 roku akcja ta stała się międzynarodowym wydarzeniem. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani spośród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Sam moment odpalania Światła jest wyjątkowy. Miasto Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej uwikłanej w konflikty polityczne z Izraelem, jednakże na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. W zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko - palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet samego Wiednia. Powyższy fakt jest o tyle ważny, iż pokazuje, jak wielką moc ma Betlejemskie Światło Pokoju – staje się znakiem pokoju, poświadczeniem wzajemnego zrozumienia i pojednania między narodami.

    Corocznie do Wiednia Światło przybywa za pośrednictwem austriackich linii lotniczych Austrian Airlines. W czasie ekumenicznej uroczystości Płomień przekazywany jest mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

    Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 roku. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce, aby za pomocą harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Polska to jedno z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerski i harcerze przekazują Je dalej - na wschód – do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi; na zachód do Niemiec; na północ do Danii.

    Tegoroczne hasło brzmi: „Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!” Nawołuje ono do podjęcia wyzwania stania się lepszym, zaprasza do pracy nad sobą. Wierzymy bowiem, że każdy z nas posiada w sobie dobro, którym możemy zarażać innych.

    W bieżącym roku szkolnym 43 Drużyna Starszoharcerska z Gimnazjum w Daleszycach, wzięła udział w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju. Uroczystość miała miejsce 15 grudnia w Kielcach w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża. W trakcie mszy świętej odprawianej przez Jego Ekscelencję Biskupa Mariana Florczyka harcerze przejmowali Światło, by przekazać Je do swoich rodzimych parafii. Następnego dnia zostało Ono wniesione podczas nabożeństwa roratniego do kościoła parafialnego pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Daleszycach. Przez ponad tydzień znajdowało się w kościele wstawione w wieniec roratni. Od ostatniej niedzieli przed Świętami Bożego Narodzenia harcerze pełnili wartę przy Płomieniu Betlejemskim. Harcerze przekazali je dyrekcjom szkół. W poniedziałek 23 grudnia, we współpracy z harcerzami i zuchami ze szkoły podstawowej, roznieśli oni Światło po instytucjach i urzędach znajdujących się na terenie Daleszyc.

    Wierzymy, że idea Światła Pokoju rozpropagowana zostanie na cały świat i wskaże młodym, jak powinni postępować, w co wierzyć, jak zmieniać swój los na lepszy.

Dh. Małgorzata Kułaga