Konferencja naukowa
w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach

    Dnia 25 lutego 2014 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach odbyła się konferencja naukowa, zorganizowana przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty i władze kieleckiego seminarium, dotycząca osobowości Jana Pawła II i wartości, którymi się błogosławiony kierował w codziennym życiu. Miała ona na celu również integrację wszystkich, którym myśli Papieża Polaka, są niezwykle bliskie, którzy tymi wartościami żyją.

    Konferencję zainaugurował rektor Wyższego Seminarium Duchownego – ksiądz Paweł Tambor wespół ze Świętokrzyskim Wicekuratorem Oświaty – panem Grzegorzem Bieniem. Obaj zwrócili uwagę na to, jak bardzo się cieszą, że zebrani na sali zechcieli odpowiedzieć pozytywnie na zaproszenie. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie czynią autorytetami często niewłaściwe osoby - spotkanie to zaś analizuje życie Tego, który na miano to zasługuje bezapelacyjnie. Następnie głos zabrał Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda. W swoim przemówieniu odniósł się on do istoty świętości – całkowitego zawierzenia się Bogu. Podkreślił, że Ojciec Święty Jan Paweł II w pełni zasługuje na to, by dołączyć do grona szczególnie umiłowanych przez Pana.

    Ważnym punktem konferencji było przemówienie doktoranta Papieskiej Akademii Teologicznej w Rzymie – księdza Rafała Dudały. W swojej niezwykle fascynującej mowie odniósł się do teologicznej strony naszego życia. Zanalizował on także cztery najważniejsze ideały, którym przez całe życie hołdował Papież Polak. Są to: miłość, wolność, pokój i wiara. Słuchając trudnego, aczkolwiek dającego do myślenia przemówienia księdza Dudały, miało się wrażenie, jakby na nowo analizowało się życie Jana Pawła II. Słowa doktoranta idealnie pasowały do treści montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez naszą młodzież. Mieliśmy bowiem zaszczyt wystąpić w trakcie konferencji i zaprezentować poprzez słowo i muzykę, co było centrum myśli naszego Patrona. Wszyscy zebrani byli pod wrażeniem artyzmu naszych młodych aktorów.

    Po przerwie kawowej rozpoczęła się druga część spotkania – panel dobrych praktyk. W jej trakcie wystąpiło trzech dyrektorów placówek noszących imię Jana Pawła II. Wśród nich był również pan dyrektor Jan Cedro. Wszyscy starali się wskazać te działania, które świadczą o tym, że społeczność uczniowska, której są dyrektorami, żyje na co dzień naukami i wartościami Tego, którego obrali za swego Patrona. Na koniec głos zabrał Świętokrzyski Kurator Oświaty – pani Małgorzata Muzoł. Zwróciła się ona do zebranych i podziękowała za spotkanie, świadczące o jedności braci nauczycielskiej, współpracy, stawianiu na ucznia i jego rozwój. Słowa podziękowań skierowała także do daleszyckiej młodzieży, twierdząc, że ich obecność na konferencji dowodzi tego, że wierni są słowom i naukom swojego Patrona. Niezwykle wzruszającym akcentem kończącym spotkanie było wspólne odśpiewanie „Barki” – ukochanej pieśni Jana Pawła II.

    Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu i kolejny raz udowodnić, że każdego dnia mocniej integrujemy się z Patronem naszego gimnazjum.


Treść przemówienia pana Jana Cedro - dyrektora naszego gimnazjum - na konferencji

    Człowiek początku XXI wieku staje przed wielkim dylematem - z jednej strony chce mieć jasną i wyraźną perspektywę tego, ku czemu zmierzać, na jakich wartościach oprzeć swoje życie; z drugiej zaś strony pragnie sprostać kierowanym pod jego adresem oczekiwaniom i wymaganiom. Chce być osobą samodzielną, odpowiedzialną, twórczą, posiadać zgodny ze swoim sumieniem kanon moralny. Jak ma temu podołać? Niełatwo na to pytanie odpowiedzieć, jeszcze trudniej przygotować do tego zadania młodą osobę. Potrzeba zatem ze strony dorosłych silnego zaangażowania w proces wychowawczy; ze strony zaś uczniów chęci stania się lepszym, ciągłego doskonalenia się, kierowania drogą prawdy i uczciwości. Każdemu zaś, bez względu na wiek, potrzebny jest autorytet.

    Kiedy przed kilku laty, społeczność gimnazjum w Daleszycach stanęła przed decyzją wyboru patrona szkoły, dla wszystkich stało się oczywistym, że zostanie nim Papież Jan Paweł II – człowiek, który zmienił historię współczesnego świata, zmienił oblicze relacji międzyludzkich, stosunek człowieka do człowieka, nauczył świat kochać, współczuć, pomagać sobie nawzajem. Od momentu przyjęcia przez szkołę imienia papieża Polaka, społeczność uczniowska daleszyckiego gimnazjum swoimi działaniami i postawą dowodzi, że Jan Paweł II to nie tylko osobowość, o której się mówi, pokazuje na plakatach, w Internecie, o której pisze się książki. Stał się on dla wielu wzorem postępowania i ideałem do naśladowania. Pragnę Państwa zapewnić, że Jan Paweł II wkroczył w nasze życie i od razu odmienił je na lepsze, zamieszkał duchowo wśród nas na stałe i stał się dla nas impulsem do niecodziennej aktywności. Te podniosłe słowa wypowiadam, będąc o tym głęboko przekonanym, a przytoczone za chwilę przykłady inicjatyw podejmowanych w naszej szkole regularnie, służących krzewieniu papieskiego orędzia wiary, nadziei i miłości, mam nadzieję, będą tego wymownym przykładem.

    Najważniejszą i chyba najbardziej sztandarową uroczystością jest Święto Patrona, organizowane corocznie 16 października. Obchodzone jest ono z niezwykłym rozmachem i angażuje nie tylko całą społeczność szkolną, ale także wielu znakomitych przedstawicieli środowiska lokalnego i wojewódzkiego. Uroczysty przemarsz do kościoła ulicami Daleszyc w asyście Straży Miejskiej i miejscowej policji, okolicznościowa msza święta, powrót do szkoły i podniosła akademia są okazją do manifestacji jedności wokół wartości tak drogich naszemu Patronowi, tak niezbędnych i oczekiwanych w dzisiejszym świecie rozchwianych idei i braków autorytetów.

    Harcerze z naszej 43 Drużyny Starszoharcerskiej, organizują we współpracy z parafią w Daleszycach zbiórkę funduszy dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży w ramach akcji Dzieło Nowego Tysiąclecia, zainicjowanej przez błogosławionego Jana Pawła II. Ich wieloletni wysiłek jest przejawem i wyrazem bezinteresownej pomocy i otwartości na rzecz bardziej potrzebujących.

    Innym przykładem harcerskiej aktywności jest przyjmowanie Betlejemskiego Światła Pokoju i jego uroczyste przekazanie do kościoła parafialnego. Wizyty w urzędach i instytucjach naszej gminy z tym symbolicznym znakiem Groty Betlejemskiej są okazją do rzeczywistego manifestowania idei braterstwa i solidarności.

    Każda wizyta Papieża w ojczyźnie była swoistym koncertem radości, ale i polskości. Gimnazjaliści, których mam zaszczyt być dyrektorem, ale i przyjacielem, chętnie w podobny sposób udowadniają, że pieśń to głos radości, to siła potrafiąca przełamać wszelkie bariery. Koncerty papieskie, w których regularnie uczestniczymy od wielu lat, integrują szkoły noszące imię Jana Pawła II i tworzą wspólnotę młodych zafascynowanych prostotą słów swego mistrza.

W 2011 roku społeczność naszej szkoły uczestniczyła w bardzo ważnym wydarzeniu upamiętniającym beatyfikację Papieża Polaka – zasadzeniu przed budynkiem gimnazjum „Jodły Papieskiej”. W uroczystym pochodzie, na czele z przedstawicielami Kuratorium Oświaty w Kielcach udaliśmy się do kościoła parafialnego, by wziąć udział w mszy świętej dziękczynnej za dar beatyfikacji Jana Pawła II. Po jej zakończeniu powróciliśmy przed budynek szkoły, gdzie odbyło się poświęcenie i posadzenie Jodły Papieskiej oraz umieszczenie przy niej pamiątkowego głazu.

    Namacalnym dowodem codziennej obecności wśród młodzieży tego, który stał się pierwszym nauczycielem daleszyckich uczniów, jest Hol Papieski. To niezwykłe miejsce w szkole - łączy bowiem w sobie przeszłość i teraźniejszość. Zgromadziliśmy w nim pamiątki związane z Janem Pawłem II podarowane przez przyjaciół – zarówno osób duchownych, jak i świeckich. Młodzież bardzo lubi przebywać na Holu Papieskim i, pomimo braku dyżuru nauczycielskiego w tym miejscu nie zdarzyło się nigdy, by jej zachowanie było niestosowne. Mam nadzieję, że jest to oznaką poczucia odpowiedzialności i szacunku dla dobra wspólnego, o czym tak często przypominał nasz Patron.

    Dowodem na to, że nauki Patrona są żywe na co dzień, są inicjatywy uczniowskie mające na celu krzewienie wiary, tworzenie różańca żarliwych serc. Możemy tu wymienić chociażby Wigilię Misyjną organizowaną z Ojcami Oblatami ze Świętego Krzyża, Koło Misyjne funkcjonujące przy gimnazjum oraz coroczne spotkania na Świętym Krzyżu. Przyjaźń z Ojcami Misjonarzami jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i okazją do wyrażania przez młodych swojej religijności na co dzień i od święta.

    Jan Paweł II był bliski młodzieży między innymi również przez to, że stał zawsze blisko niej – w nauce, modlitwie, rozrywce, sporcie, że zawsze wspierał w potrzebie. Nie dziwi więc fakt, że w naszej szkole aktywność sportową łączymy ze szczytnymi ideami pomocy i wolontariatu. Wydarzeniem najściślej jednoczącym nas wokół wspomnianych celów jest, rozgrywany od dziesięciu lat, pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Turniej Charytatywny Piłki Nożnej Halowej. Ta szlachetna rywalizacja łączy przedstawicieli wielu instytucji z całego województwa i staje się doskonałą okazją do zbiórki funduszy dla skrzywdzonych przez los, podopiecznych Domów Dziecka i Domów Opieki Społecznej.

    Wolontariat to dla naszych uczniów nie tylko pusto brzmiące słowo, ale przede wszystkim realizowana na co dzień i od wielu lat prawda, wyrażająca się poprzez ścisłą współpracę z Domem Opieki Społecznej w Zgórsku i Ośrodkiem Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym w Kielcach, przyjmująca wielorakie formy – od rozgrywek sportowych poprzez wzajemne wizyty integracyjne. Znajduje ona także odbicie w codziennym zaangażowaniu w zbiórkach pieniędzy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Górze Grosza, akcji Otwarte Serca, zbiórki słodyczy czy świątecznej zbiórki żywności.

    Poznawanie miejsc narodowej pamięci, zachwyt nad pięknem przyrody ojczystej realizujemy poprzez cykliczne wyjazdy do Wadowic, Oświęcimia, Warszawy i w Bieszczady. Ciekawość świata łączymy z podziwem dla piękna otaczającej nas przyrody i potrzeby poznawania swoich korzeni. Mamy nadzieję, że w ten sposób właściwie odczytujemy przesłanie Papieża.

    Nie zapominamy także o najszlachetniejszym, w treści i formie, wychowaniu patriotycznym. Realizujemy je na co dzień i od święta poprzez udział w uroczystościach patriotycznych o charakterze szkolnym i gminnym oraz indywidualną opiekę nad mogiłą powstańców styczniowych na cmentarzu w Daleszycach. Gruntowna renowacja tej mogiły w roku ubiegłym to powód do dumy i satysfakcji. W każdym miesiącu wyznaczona klasa ma obowiązek uporządkować otoczenie pomnika i udekorować go odświętnie. Dumą napawa mnie fakt, że młodzi ludzi chętnie odwiedzają miejsce ostatniego spoczynku bohaterów z 1863 roku, modlą się przy nim, zapalają świeczki i składają kwiaty. O tym, że dla naszej młodzieży przeszłość nie jest pustą kartą, że potrafią dbać o pamięć przodków, świadczy coroczne uczestnictwo w kweście na odbudowę zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym.

    Nasze nauczycielskie zatroskanie o przyszłość i właściwą postawę młodzieży wynika wprost ze słów Jana Pawła: "Żaden kraj na świecie, żaden system polityczny nie może myśleć o swej przyszłości inaczej, jak tylko poprzez wizję tych nowych pokoleń, które przejmą od swoich rodziców wielorakie dziedzictwo wartości, zadań i dążeń zarówno własnego narodu, jak też całej rodziny ludzkiej". Obserwując od wielu lat uczniów zgłębiających tajniki nauki w murach Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach, zyskuję niemalże pewność co do tego, że młodzież, wpatrując się w sylwetkę swego Patrona, świadomie wybiera drogę, którą chce kroczyć, kształtuje w sobie postawę otwartości na potrzeby innych, integruje się ze środowiskiem lokalnym, dąży do doskonałości, z dumą patrzy w przyszłość, wzrasta do bycia w pełni człowiekiem.

    Oczekiwane przez wszystkich, niezwykłe wydarzenie Kanonizacji Jana Pawła II i włączenie Go w poczet świętych stało się okazją do kolejnej artystycznej inicjatywy naszego Gimnazjum. Planujemy, wespół z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury, wielką uroczystość na centralnym placu Daleszyc, podczas której, mam nadzieję, pokażemy mieszkańcom dorobek szkoły, który potwierdzi wybór przez młodzież tak bardzo oczekiwanych wartości i idei.