Kraków i Wadowice
Dnia 29 października 2016 roku, w ramach realizacji Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, pojechaliśmy na wycieczkę do Krakowa i Wadowic. Staraliśmy się podążać śladami Jana Pawła II, patrona naszej szkoły, ponieważ pod takim hasłem odbywała się nasza wyprawa.
Ze względu na bogaty program wyjechaliśmy dość wcześnie – o 6:00.
Pierwszym punktem programu po dotarciu do Krakowa było wejście na Kopiec Kościuszki, skąd przy pięknej pogodzie mogliśmy podziwiać szeroką panoramę miasta i okolic. Przy okazji zwiedziliśmy wystawę historyczną poświęconą Tadeuszowi Kościuszce.
Następnie w drodze do Wadowic przejeżdżaliśmy obok krakowskich Błoni – miejsca, gdzie Jan Paweł II wielokrotnie odprawiał msze podczas swoich pielgrzymek do Polski.
Głównym punktem naszej wizyty w Wadowicach było zwiedzanie Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II, gdzie papież spędził swoje dzieciństwo i wczesną młodość. W latach 1919-1938 rodzina Wojtyłów mieszkała na pierwszym piętrze w małym, dwupokojowym mieszkaniu z kuchnią. Zobaczyliśmy rzeczy osobiste Ojca Świętego, takie jak ubrania i ekwipunek turystyczny, ale również szaty kapłańskie, w tym papieskie, jego świadectwo dojrzałości i wiele pamiątek z jego papieskich podróży. Przy wyjściu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.
Po wyjściu z muzeum udaliśmy się do Bazyliki Mniejszej Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. W tym właśnie kościele późniejszy papież został ochrzczony, tu modlił się, służył do mszy św., przyjął sakrament bierzmowania i odprawił mszę prymicyjną. Pobyt w Wadowicach uwieńczyliśmy degustacją słynnych kremówek.
Kolejnym punktem programu był powrót do Krakowa i zwiedzanie muzeum fabryki Schindlera ukazujące historię jego mieszkańców – Polaków i Żydów w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945. Wysłuchaliśmy wstrząsającej opowieści o wszechobecnym terrorze i stopniowej eliminacji żydowskich mieszkańców z życia miasta. Właściciel fabryki, niemiecki przemysłowiec Oskar Schindler przeszedł do historii jako człowiek, który w czasie II Wojny Światowej uratował ponad tysiąc Żydów zatrudniając ich w swojej fabryce i nie zgadzając się na ich wywóz do obozów śmierci. Zwiedzając poszczególne pomieszczenia muzealne zainteresowały nas urządzenia fabryczne, w tym stemplownice, które mogliśmy własnoręcznie obsługiwać odbijając pamiątkowe stemple.
Następnie zwiedziliśmy Kościół Mariacki, a w nim Ołtarz Wita Stwosza. Bazylika Mariacka to miejsce, które silnie wpłynęło na duchowość Karola Wojtyły. Jan Paweł II niezwykle cenił pobożność maryjną, był wielkim czcicielem Matki Boskiej.
Ostatnim punktem programu był obiad na przedmieściach Krakowa. Obiad wszystkim smakował, ponieważ wycieczka okazała się dość wyczerpująca ze względu na szybkie tempo i głębokie przeżycia.
Wycieczka uświadomiła nam rolę papieża Jana Pawła II we współczesnym świecie jako największego autorytetu moralnego, wielkiego przyjaciela młodzieży, nauczyła nas szacunku dla jego osoby jako wzoru do naśladowania. Karol Wojtyła zawsze traktował Żydów jako przyjaciół i nigdy nie pogodził się z ogromem krzywd, jakie im wyrządzono w czasie II Wojny Światowej. Wizyta w Fabryce Schindlera jest upamiętnieniem ofiar i bohaterów tamtych wydarzeń. Nauczyła nas tolerancji do ludzi innych ras, narodowości, wyznań, pozwoliła zrozumieć, że człowiek jest najwyższą wartością.
Do Daleszyc wróciliśmy dość późno, zmęczeni ale usatysfakcjonowani.