Obóz w Bieszczadach

W dniach 02 – 07.07. 2018r., w ramach projektu „Kompetencje kluczowe drogą do sukcesu” uczniowie szkoły podstawowej należący do grupy eksperymentalnej uczestniczyli w obozie naukowym w Bieszczadach. W wyjeździe wzięło udział 41 uczniów a opiekę nad nimi sprawowali nauczyciele: Lucyna Strach, Martyna Różalska, Waldemar Romanowski i Wojciech Bernecki.
Po dotarciu i zakwaterowaniu się w Ustrzykach Dolnych cała grupa udała się do Muzeum Młynarstwa i Wsi. Jest ono jedynym w Polsce muzeum, w którym można poznać kompletne wyposażenie linii służących do czyszczenia i mielenia zboża.
Oprócz zwiedzania uczniowie wzięli udział w warsztatach, w ramach których samodzielnie uformowali, upiekli i zjedli tzw. proziaki, czyli szczególne bułeczki z ciasta wg przepisu muzeum.
Następnego dnia, razem z opiekunami i przewodnikiem uczniowie przeszli Połoninę Wetlińską z Przełęczy Wyżnej do Przełęczy Orłowicza. Po drodze grupa odpoczywała przy schronisku PTTK Chatka Puchatka posilając się i podziwiając fantastyczne górskie krajobrazy.
Program trzeciego dnia był szczególnie obfity w różne atrakcje.
Po śniadaniu była okazja spalić kalorie napędzając siłą własnych nóg drezyny rowerowe na trasie Uherce Mineralne – Łukawica i z powrotem.
Na kolejnej trasie Majdan – Balnica – Majdan można już było odpocząć jadąc kolejką wąskotorową ciągniętą przez lokomotywę. W składzie były wagony półotwarte, które pozwalają podróżnym prawie że rękoma dotykać bieszczadzkiej przyrody.
Następnie grupa zwiedziła interesującą miejscowość Cisna, przepiękną cerkiew w Czarnej, a dzień został uwieńczony rejsem po Jeziorze Solińskim.
Czwarty dzień rozpoczęto od wizyty w zagrodzie żubrów w Mucznem, gdzie można się było dowiedzieć o ich życiu i oglądać te potężne zwierzęta z bliska.
Kolejnym punktem była wędrówka pod okiem przewodnika z Przełęczy Wyżniańskiej przez połoninę Caryńską do Ustrzyk Górnych. Był to ostatni dzień wymagający wysiłku fizycznego. Wysiłek ten był jednak w wielokroć zrekompensowany pięknymi widokami i satysfakcją z pokonania trasy.
W piątek, 6 lipca uczniowie zwiedzali Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych. Był to szczególny punkt programu nie tylko ze względu na zbieżność ekspozycji z zainteresowaniami uczestników obozu naukowego, ale również z wyjątkowo ciekawego sposobu przekazywania informacji przez oprowadzających.
Uczniowie z zaciekawieniem oglądali eksponaty związane z terenem Bieszczad i obejmujące ich faunę i florę (także tę prehistoryczną), geologię, hydrologię, etnografię, architekturę oraz zagadnienia ochrony środowiska.
Zainteresowanym fizyką szczególnie spodobało się zwiedzanie elektrowni wodnej wewnątrz zapory w Solinie. Jest to elektrownia szczytowo-pompowa, czyli taka, która dostarcza prądu w godzinach największego zapotrzebowania. Elektrownia dostarcza energii uzyskanej w wyniku spadku wód. Jest to energia odnawialna. Atrakcją było również zwiedzanie samej zapory od zewnątrz.
Ostatnim punktem tego dnia było zwiedzanie Parku Etnograficznego w Sanoku – jednego z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce, gdzie można zobaczyć typowe układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród z okresu od XVII do XX wieku.
W sobotę, po śniadaniu uczestnicy obozu spakowali się i wyruszyli w drogę powrotną do domu. Do Daleszyc dotarli ok. godz. 14.00 cali, zdrowi i szczęśliwi.
Zdaniem uczestników wyprawa była udana. Złożyły się na to: przyjemne miejsce zakwaterowania, smaczne posiłki, sprzyjająca pogoda, dobra organizacja, ciekawy program a przede wszystkim pan przewodnik, który okazał się osobą odpowiedzialną, wszechstronną i profesjonalną w pełnym tego słowa znaczeniu. Uczniowie czuli się bezpieczni pod jego pieczą i zachwyceni jego wiedzą, którą potrafił przekazać w sposób właściwy, kulturalny i interesujący.
Lucyna Strach
Martyna Różalska
Wojciech Bernecki
Waldemar Romanowski
nauczyciele ZSP Daleszyce
 

   (54/156)


 
Galernik - Jak zrobić galerię zdjęć - Twoja własna Internetowa Galeria Zdjęć - Kreator - Publikowanie - Tworzenie - GIF, JPG, PNG