Szkoła Pamięta

   

Krzewienie patriotyzmu i szacunku dla przeszłości to obowiązek każdej szkoły. Nasza placówka także stara się realizować to zadanie. W tym roku szkolnym możemy pochwalić się wieloma inicjatywami tego typu.

Pierwsza z nich realizowana jest tak naprawdę od 2006 roku, kiedy społeczność Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach objęła opieką mogiłę powstańców styczniowych znajdującą się na cmentarzu parafialnym w Daleszycach. Okolice Daleszyc były bowiem silnie związane z losami powstania styczniowego. Na terenach okolicznych lasów działały odziały powstańcze. Mieszkańcy Daleszyc tworzyli osobny oddział powstańczy liczący 80 ludzi. Oddziałem dowodził Wawrzyniec Cedro. Za udział w powstaniu i pomoc udzieloną powstańcom car Aleksander II nałożył na Daleszyce kontrybucję, a schwytanych powstańców zesłano na Syberię. Wielu z nich do kraju nie powróciło. Za aktywny udział mieszczan daleszyckich w Powstaniu Styczniowym car ukazem z 1865 odebrał Daleszycom prawa miejskie, degradując je do rzędu wsi. Dopiero na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2006 r. Daleszyce odzyskały prawa miejskie wraz z początkiem 2007 roku.

Mogiła powstańców z 1863 roku to hołd złożony wszystkim walczącym w powstaniu styczniowym – tym znanym z imienia i nazwiska (W. Cedro, W. Kuładze, M. Sajeckiemu, J. Zabłockiemu, W. Tatarskiemu), jak i tym bezimiennym, którzy zginęli w czasie walki i tym, którzy zakończyli swój żywot na zesłaniu – na Syberii. Od roku 2006 co miesiąc jedna klasa pełni dyżur przy mogile. Uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzają to miejsce, sprzątają, dbają o porządek, zapalają znicze, przynoszą kwiaty. Na przestrzeni lat odnowiono pomnik, wykonano krzyż ze stalowych rurek i zamocowano tabliczkę z wygrawerowanym napisem: „Tu spoczywają powstańcy 1863 roku polegli w walce o wolną Polskę. Proszą o westchnienie do Boga”. Poniżej tego napisu umieszczono trójpolowy herb Polski, Litwy i Rusi.

W dniu 27 października uczniowie klasy VIIIc wraz z wychowawczynią Małgorzatą Kułagą udali się na cmentarz, by przed Świętem Zmarłych uporządkować mogiłę, zapalić znicze, odmówić modlitwę za zmarłych. W dniu 28 października maluchy z klasy pierwszej wraz z wychowawczynią Jowitą Kiślak również nawiedziły cmentarz, poznały historię pomników znajdujących się na nim. Dodatkowo na zajęciach lekcyjnych obejrzały film edukacyjny o tym ważnym święcie i wykonały prace plastyczne o tematyce Święta Zmarłych.

Szacunek do przeszłości, do osiągnięć przodków ujawnia się również w szacunku do symboli narodowych i sztandaru. Nasi uczniowie z klas najstarszych biorą udział w poczcie sztandarowym – godnie reprezentują szkołę, szanują sztandar, uczestniczą w uroczystościach o charakterze patriotycznym i religijnym. Dnia 28 października czterech uczniów klasy ósmej c i jeden klasy siódmej a wzięli udział w turnieju pocztów sztandarowych. Dzięki niemu pogłębili swą wiedzę na temat musztry pocztów sztandarowych, okazali szacunek sztandarowi.

Wierzymy, iż każdego roku młodzież będzie pamiętać o przeszłości.

 Małgorzata Kułaga

naczyciel ZSP w Daleszycach

(1/20): (2/20): (3/20):
(4/20): (5/20): (6/20):
(7/20): (8/20): (9/20):
(10/20): (11/20): (12/20):
(13/20): (14/20): (15/20):
(16/20): (17/20): (18/20):
(19/20): (20/20):
Galernik - Jak zrobić galerię zdjęć - Twoja własna Internetowa Galeria Zdjęć - Kreator - Publikowanie - Tworzenie - GIF, JPG, PNG