Projekt "Tańczyć każdy może

Uczniowski Klub Sportowy „Sparta- prowadzi swoją działalność w gminie od dziesięciu lat. Kierując się potrzebami młodzieży pozyskał środki i utworzył grupę taneczną. Stworzył warunki młodzieży do realizowania swoich marzeń. Pragnie zapewnić młodzieży czas, który powinien wnieść w życie młodego człowieka dużo satysfakcji, wychowania do kultury fizycznej i poprawić sprawność fizyczną. Klub zrzesza młodzież uzdolnioną w różnych dyscyplinach sportu i stara się rozwijać wrodzone predyspozycje poszczególnych chłopców i dziewcząt. Miejscowości z których młodzież uczęszcza na zajęcia to: Kranów, Raków, Słopiec, Brzechów, Daleszyce, Danków, Smyków, Sieraków.Osoba wspierająca -coach'a -Pani Iwona Tetelewska jest Nauczycielem Wychowania Fizycznego.Była głównym inicjatorem zajęć tanecznych dla młodzieży i opiekunem grupy, która w nich uczestniczyła. Będzie brała udział w każdych zajęciach prowadzonych przez instruktora i razem z grupą inicjatywną przygotowywała oraz nadzorowała zajęcia od strony technicznej (sprzęt, sala, organizacja wyjazdów, wyposażenie sali w lustra, zakup sprzętu muzycznego, prowadzenie dokumentacji projektu). Metody pracy, które będą wykorzystywanie w czasie projektu to:
- praca w grupie, planowanie swoich działań
- prezentacje grupy inicjatywnej
- różne formy ewaluacji projektu (pisemne, ustne)
- tworzenie dokumentacji fotograficznej projektu
- warsztaty tańca,
- opracowanie inscenizacji tanecznej (scenariusz, scenografia, stroje, wybór muzyki, choreografia)
Przeprowadzimy końcową ewaluację, aby zapewnić w ten sposób bardziej trwały charakter projektu i jego rezultatów. Umożliwi nam ona ocenę tego, czy cele projektu zostały osiągnięte, a oczekiwania nasze i innych uczestników, do których projekt był adresowany, zostały spełnione. Ewaluacja końcowa będzie miała formę ankiety, którą wypełnią uczestnicy projektu. Oprócz końcowej ewaluacji zorganizujemy także spotkania w trakcie realizacji działań – są one istotne dlatego, że pozwolą poznać opinie osób uczestniczących w projekcie i odpowiednio dostosować działania lub wprowadzić konieczne zmiany.
Chcemy, aby młodzież z małych miasteczek jak również wsi nie była odizolowana od życia społecznego i kulturalnego. Nie mamy tutaj wiele możliwości rozrywki i zabawy, jest szaro i nudno, a my staramy się ,żeby było kolorowo i bardzo wesoło. Dzięki naszemu projektowi mamy nadzieję, że choć trochę rozweselimy Daleszyce. Młodzież zacznie robić wreszcie coś pożytecznego i ciekawego zamiast siedzieć np. na ławce rozmawiając o wszystkim i w zasadzie o niczym.
Nasza grupa już od kilku lat interesuje się tańcem nowoczesnym, ale nie wszyscy mogą uczestniczyć w płatnych kursach prowadzonych w szkołach tańca w Kielcach i większych miejscowościach w naszej okolicy. Związane jest to z dużymi kosztami tych kursów, kosztami dojazdu, a także czasem, który trzeba poświęcić na dojazd i powrót oraz zapewnieniem opiekunów, którzy sprawowaliby nad młodzieżą opiekę. Pochodzimy z niezamożnych rodzin, a naszych rodziców nie stać na opłacenie kosztownych kursów w szkołach tańca i opłacić koszty dojazdu na zajęcia. Wspólnie postanowiliśmy poszukać możliwości na zorganizowanie takich zajęć tanecznych w Daleszycach, które pozwoliłyby nam aktywnie i ciekawie spędzić czas wolny, a także zachęcić naszych rówieśników do włączenia się w nasze działania. Od kilku miesięcy próbujemy znaleźć program, który sfinansowałby nasz pomysł, a także szukamy wsparcia w naszym otoczeniu. Dowiedzieliśmy się, że istnieje program Młodzież w Działaniu i postanowiliśmy złożyć wniosek o dofinansowanie naszego pomysłu.Poprzez udział w przygotowaniach projektu i jego realizacji nauczymy się planowania działań i realizacji poszczególnych zaplanowanych prac w ramach projektu. Będziemy mieć też możliwość rozwijania swoich zainteresowań i pogłębiania umiejętności. Osoby zaangażowane do realizacji projektu będą mieć przydzielone zadania zgodnie z ich zdolnościami (np. przygotowanie akcji informacyjnej o projekcie, prowadzenie nadzoru nad wydatkami projektu, promocja projektu itp.). Poprzez realizację projektu nauczymy się odpowiedzialności za siebie i innych, pracy w grupie, dzielenia się obowiązkami, terminowego wypełniania zadań. Wierzymy także, że nasz projekt będzie miał pozytywny wpływ na mieszkańców naszego miasteczka, a zwłaszcza na młodych ludzi. Dzięki realizacji naszego projektu pokażemy, że warto wspólnie podejmować wysiłek, aby przygotować opis swojego pomysłu na ciekawy sposób spędzania czasu wolnego i zwrócić się do sponsora oraz wsparcie ze strony np. szkoły, gminy. Chcemy, aby nasz pomysł posłużył nie tylko nam, ale także naszym rówieśnikom i osobom dorosłym, które będą oglądać efekty naszej pracy. W zajęciach będą brać udział osoby, które już zetknęły się z tańcem nowoczesnym i dla nich nauka z pewnością będzie łatwiejsza niż dla osób początkujących. Chcemy, aby podczas naszych spotkań osoby początkujące, mające problemy z niektórymi elementami tańca nie czuły się wykluczane i zostawiane „w tyle”, ale by czuły wsparcie całej grupy. Jako grupa uczestnicząca we wspólnej nauce będziemy się wspierać i pomagać sobie, aby nikt nie czuł się w grupie źle.
W czasie realizacji projektu będziemy tak pracować, aby zapobiegać wszelkim postawom prowadzącym do wykluczenia ze społeczeństwa oraz rozwijać poczucie tolerancji i zrozumienia dla różnorodności.Nasz projekt będzie miał dobry wpływ na młodych ludzi, ponieważ będą mieli ciekawie zagospodarowany czas wolny, spędzą więcej czasu z rówieśnikami i rozwiną swoje umiejętności taneczne. Będą współpracować w grupie, więc między innymi nauczą się współpracy w grupie. Młodym ludziom biorącym udział w naszym projekcie poprawi się kondycja fizyczna. Chcemy włączyć w nasz projekt społeczność lokalną poprzez zorganizowanie pokazów w czasie realizacji i na zakończenie projektu. Podczas pokazów zaproszeni goście będą mogli zobaczyć efekty nauki tańca. Na pokazy zapraszać będziemy m.in. dyrekcję i nauczycieli ze szkół w Daleszycach, władze lokalne, rodziców, innych mieszkańców Gminy Daleszyce, media lokalne. Zorganizujemy również pokazy dla innych młodych osób (np. w szkole w Sukowie). Po zakończeniu projektu chcemy kontynuować naukę tańca i doskonalić nasze umiejętności.
Zdobędziemy liczne umiejętności, które mogą być dla nas pomocne w przyszłych działaniach, a mianowicie:
- praca w grupie,
- planowanie swoich działań w czasie
- rozwiązywanie problemów pojawiających się w czasie realizacji zaplanowanyach działań
- poznanie fazy przygotowawczej do pracy nad projektem,
- przygotowanie zajęć tanecznych, w tym. np. scenariusz, scenografia, stroje, wybór muzyki, choreografia
- poznanie sposobów ewaluacji projektu
Wierzymy, że poprzez realizację projektu i jego promocji wśród społeczności lokalnej zachęcimy innych młodych ludzi do realizacji własnych pomysłów przy wykorzystaniu możliwości, jakie daje Program „Młodzież w Działaniu”.Poprzez nasz projekt chcemy pomóc młodzieży z małych miasteczek jak również wsi nie była odgrodzona niewidzialnym murem od możliwości jakie dostają ludzie z dużych miast. Niestety dzisiejszym świecie dużo mniejsze szanse dostaje młodzież z prowincji, a my staramy się to zmienić, po to żeby nam żyło się lepiej. Mamy utrudnione zadanie, gdyż szkoły tańca znajdują się w dużych miastach, potężnych metropoliach a my? A młodzież z małych miast i wsi? Możemy rozwijać się sami, bo inaczej nie damy rady osiągnąć wymarzonego celu i właśnie nasza grupa inicjatywna stara się to zmienić.Projekt posłuży też przełamywaniu indywidualnych barier uczestników. Podczas działań będą się wzajemnie od siebie uczyć. Wierzymy, że pozyskane podczas realizacji projektu umiejętności będą dla młodzieży zachętą do podejmowania kolejnych działań w ramach programu „Młodzież w Działaniu”.Nasz projekt będzie widoczny, poprzez wywieszanie w przeróżnych miejscach tj. tablice informacyjne w szkole lub w Miejsko-gminnym ośrodku kultury, plakatów informujących o zajęciach tanecznych. Możliwe jest też zamieszczenie informacji w naszym lokalnym miesięczniku - Głos Daleszyce, przez co ogłoszenie miałoby dużo większy zasięg. Stworzymy koszulki, w których uczestnicy będą tańczyć na pokazach i na których znajdować się będzie logo programu „Młodzież w Działaniu”. Na plakatach będzie również obecne logo Programu, aby każdy zainteresowany wiedział który program wspomógł nasz projekt.
O tym, że nasz projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Młodzież w Działaniu wraz z opisem naszych działań przekażemy do mediów regionalnych (prasa, telewizja, stacje radiowe). Zaprosimy także przedstawicieli mediów do odwiedzenia nas podczas naszych zajęć i przygotowania materiału (np. artykułu prasowego, informacji radiowej lub telewizyjnej) o naszym projekcie. Chcemy, aby nasi rówieśnicy, którzy mają podobne do naszego pomysły mogli dowiedzieć się, że istnieje Program Młodzież w Działaniu, w którym wspierane są inicjatywy młodzieży. W kontaktach z mediami i osobami spoza naszej grupy będziemy podawać w sposób widoczny informacje o uzyskaniu wsparcia finansowego Unii Europejskiej. Będziemy przestrzegać specjalnych przepisów dotyczących sposobu informowania o takim wsparciu i obowiązkowego używania logo Programu.Chcemy rozpowszechnić informacje o naszym pomyśle w innych szkołach i placówkach, aby inne osoby mogły również realizować podobne projekty i aby przekonywać młodzież do tańca, który jest bardzo ciekawą formą rozrywki i spędzania wolnego czasu. W tym celu zorganizujemy pokazy w innych szkołach (Gimnazjum w Sukowie koło Kielc) oraz podczas imprez sportowych w Kielcach.
Chcemy też zorganizować pokaz tańca w szkole w Sukowie razem z krótką prezentacją o możliwościach jakie daje Program Młodzież w Działaniu. Zaprosimy w tym celu reprezentanta Punktu Konsultacyjnego Programu Młodzież w Działaniu w Kielcach – „Stowarzyszenie Edukacja przez Internet”. Powstanie również dokumentacja fotograficzna wszystkich etapów realizacji projektu, którą umieścimy na płytach CD i przekażemy uczestnikom zajęć oraz dyrekcji szkoły, gdzie będą realizowane zajęcia.Młodzież będzie uczestniczyć w zajęciach pod nadzorem osoby dorosłej (opiekun młodzieży). Zajęcia będą w sali przeznaczonej do tego typu zajęć, gdzie nie będzie niebezpiecznych urządzeń, mebli itp. Ponadto zajęcia będą prowadzone przez odpowiednio przygotowanego instruktora (choreografa).
Przewidzieliśmy ubezpieczenie dla grupy biorącej udział w zajęciach oraz dla opiekuna młodzieży. W naszym projekcie nie przewidzieliśmy stałego nadzoru medycznego (lekarza, pielęgniarki). W przypadku, gdy komuś spośród uczestników konieczna będzie pomoc medyczna, osoba taka zostanie dowieziona do najbliższego ośrodka zdrowia w Daleszycach.Zapewnimy również bezpieczny transport uczestników do miejsca realizacji działań na zewnątrz (wyjazd do Sukowa i do Kielc). Podczas realizacji działań dostępna będzie także apteczka podręczna zawierająca podstawowe materiały opatrunkowe, które będą udostępniane dla uczestników projektu w przypadku potrzeby.Osoby chętne do udziału w projekcie mają problem z dojazdem do oddalonego o 20 km miasta - Kielc. Głównie młodzieży brakuje, funduszy potrzebnych na poruszanie się komunikacją miejską, czasu na dojazd. Profesjonalne szkoły taneczne są w zasadzie poza zasięgiem niektórych młodych, bardzo utalentowanych ludzi z powodów finansowych, dlatego my staramy się to zmienić, aby nawet młodzieży o trudnej sytuacji materialnej żyło się lepiej, z nowymi możliwościami i pomocą innych. Większość osób, które będą brać udział w projekcie zalicza się do grupy z mniejszymi możliwościami.
 

  

 
(1/1):
 
Galernik - Twoja własna Internetowa Galeria Zdjęć - Kreator - Publikowanie - Tworzenie - GIF, JPG, PNG