IT - ItalianoEN - EnglishDE - DeutschFR - FrançaisPT - PortugueseDK - DanskNO - NorwegianRO - RomanianSK - SlovakSV - SvenskaFI - FinnishES - EspańolNL - Nederlands
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
Klasa: IIe, IIb
Termin realizacji zajęć: 20-21.04.2009 (klasa IIe), 21.04. 2009 (klasa IIb)
Temat lekcji: Gimnazjalista XXI wieku – człowiekiem uniwersalnym?
Redagujemy list motywacyjny i curriculum vitae.
Cele:
Uczeń:
potrafi wskazać ludzi kultury, których można nazwać „ludźmi uniwersalnymi”, wymienia dziedziny ich działalności,
rozumie rolę pracy w życiu człowieka,
zna zasady pisania listu motywacyjnego,
zna zasady pisania CV,
dokonuje samooceny i autoprezentacji,
potrafi napisać list motywacyjny i CV, stosując zasady obowiązujące w tych formach wypowiedzi.
Metody i formy pracy: heureza, burza mózgów, prezentacja, pogadanka.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: oferty pracy zamieszczone w lokalnej prasie; sporządzone przez nauczyciela wzory listu motywacyjnego i curriculum vitae (powielone dla każdego ucznia), autentyczne listy motywacyjne i cv (przyniesione przez nauczyciela i uczniów).
Działania wcześniejsze: uczniowie w ramach pracy domowej mieli poszukać informacje dotyczące ludzi o wszechstronnych i różnorodnych zainteresowaniach oraz przynieść wzory listu motywacyjnego i cv (jeśli ich autorzy wyrażą na to zgodę).
Przewidywany czas realizacji: 2 godziny lekcyjne.
Przebieg lekcji:
I. Wstęp:
Czynności organizacyjne (powitanie klasy, sprawdzenie listy obecności).
Uczniowie odczytują prace domowe, wskazują ludzi o wszechstronnych i różnorodnych zainteresowaniach (mogą pojawić się: Jan Kochanowski, Leonardo da Vinci, Tomasz Morus, Nicollo Machiavelli, których uczniowie poznali w klasie I); wymieniają dziedziny ich zainteresowań; nazywają wykonywane przez nich zawody, próbując odnieść je do współczesności. Nauczyciel zaznacza, że często w ludziach tkwią ukryte talenty, rzadko jednak zostaje odkryty i rozwinięty więcej niż jeden. Dlatego warto próbować swoich sił w różnych dziedzinach.
Prowadzący zadaje uczniom pytanie: czy gimnazjalista – człowiek XXI wieku, powinien być człowiekiem uniwersalnym? W tym miejscu następuje krótka pogadanka.
II. Rozwinięcie:
Analiza ofert prasowych.
Uczniowie pracują w czterech grupach. Podziału dokonuje nauczyciel. Prowadzący rozdaje uczniom różne oferty pracy zamieszczone w lokalnej prasie. Prosi, aby zapoznali się z materiałami, wybrali najatrakcyjniejsze, według nich, ogłoszenie, zastanowili się, jakie warunki muszą być spełnione, aby móc ubiegać się o wybrane przez nich stanowisko, np.
znajomość języka obcego – sprawne rozmawianie, czytanie i pisanie w języku obcym;
wykształcenie,
dyspozycyjność,
doświadczenie zawodowe (wykonywanie pracy podobnego typu w innej firmie lub dobra znajomość zagadnień dotyczących przyszłych obowiązków),
samodzielność (pracownik sam ustala terminy i określa kolejność wykonywania zadań , przełożony tylko kontroluje wykonywaną pracę).
Zapoznanie uczniów ze wzorami listów motywacyjnych i curriculum vitae. Analiza poszczególnych elementów pism. Zaprezentowanie autentycznych podań przyniesionych przez nauczyciela i uczniów.
Redagowanie przez uczniów listu motywacyjnego i cv (we wcześniej ustalonych grupach) do wybranego uprzednio stanowiska pracy.
Prezentacja efektów pracy.
III. Zakończenie
Uczniowie podają, jakie cechy, umiejętności ogólne powinien posiadać każdy kandydat ubiegający się o pracę. Nauczyciel zwraca uwagę także na selekcję treści, które będzie w powyższych dokumentach zamieszczał każdy, kto stara się o określone stanowisko. Podkreśla, że aktywne poszukiwanie pracy wymaga ogromnej siły woli, wytrwałości i odporności oraz umiejętności eksponowania swoich mocnych stron.
Zadanie pracy domowej.
Tę pracę chciałbym wykonywać w przyszłości. Wyszukaj w prasie atrakcyjną dla ciebie ofertę pracy. Wytnij ją i wklej do zeszytu. Wyobraź sobie, że masz odpowiedni wiek, kwalifikacje i chcesz otrzymać tę pracę. Zredaguj list motywacyjny i cv.
Opracowała:
Aleksandra Czajkowska