Tenis stołowy
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach
Tenis stołowy to gra, w której uczestniczą 2 (gra pojedyncza – singel) lub 4 osoby (gra podwójna – debel), polegająca na odbijaniu piłeczki rakietką tak, by przeleciała nad siatką na drugą połowę stołu. Piłeczka musi uderzyć o stół tylko raz, niedozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza, tak jak to ma miejsce w tenisie. Punkty przyznawane są za uderzenia, których przeciwnik nie odebrał. Współczesny tenis stołowy jest bardzo szybką grą wymagającą od zawodników niezwykle energicznych ruchów i reakcji. Rozgrywka polega przede wszystkim na szybkości i rotacji nadawanej piłce, by sprawić przeciwnikowi jak najwięcej trudności przy jej odbiorze. Od 2001 roku, kiedy zasady tenisa stołowego miejscami dość istotnie się zmieniły, set rozgrywany jest do momentu, w którym któryś z zawodników zdobędzie 11 punktów (wcześniej 21). Zwykle gra się do 3 wygranych setów, lub 4 (na imprezach wyższej rangi np. mistrzowskiej).
Tenis stołowy narodził się w Anglii w latach 80 – tych XIX wieku. Od pewnego czasu starano się tak zmienić reguły gry, by te były bardziej przejrzyste i zrozumiałe dla przeciętnego kibica czy telewidza. Po pierwsze piłki o średnicy 38 milimetrów zostały zastąpione piłkami 40-milimetrowymi. Ten zabieg nieco spowolnił grę, choć przez bardzo szybki dzisiejszy sprzęt i kleje tenis stołowy nadal jest trudny do oglądania w telewizji. Po drugie zmniejszono liczbę punktów potrzebnych do wygrania seta (obecnie – 11, poprzednio – 21). To sprawia, że zawodnicy nie mogą „odpuszczać” gry, lecz muszą być niezwykle skoncentrowani od samego początku, ponieważ strata kilku punktów, przy grze na wysokim poziomie jest bardzo trudna do odrobienia. Trzecią bardzo istotną zmianą było zaostrzenie przepisów odnośnie serwowania (wcześniej serwujący mogli łatwo zasłaniać piłkę), przez co zmniejszono przewagę zawodnika serwującego. Czas rozgrywki nie jest ograniczony. Aby wygrać set, należy zdobyć 11 (zmiana serwującego co 2 serwy). Rozpoczęciem akcji w tenisie stołowym jest podanie (serwis) jednego z zawodników. Na najwyższym poziomie o tym, kto rozpocznie grę decyduje rzut monetą. Zwykle jednak odbywa się w ten sposób, że sędzia lub po prostu któryś z zawodników losuje piłkę schowaną w jednej ręce lub pod stołem. Ten, kto wylosuje ma prawo wyboru – może albo sam pierwszy serwować, wybrać odbiór (czyli przekazać pierwszeństwo podawania przeciwnikowi) lub zmienić połowę stołu. Każdy z graczy serwuje po dwa razy na przemian, a gdy stan gry wyniesie 10:10 od tego momentu po razie, aż do uzyskania przez jednego z zawodników 2 - punktowej przewagi (koniec seta). Od kilku lat zawody rozgrywa się wyłącznie do 11, ale już nie do dwóch lub trzech wygranych setów, a do trzech lub czterech (best of five, best of seven).
Punkty są przyznawane za błędy w grze:
za pozwolenie, by piłka odbiła się dwa razy na jednej połowie;
nieodbicie piłki, która raz odbiła się na jednej połowie;
gdy piłka po odbiciu rakietką odbije się jeszcze raz od naszej połowy;
podwójne odbicie piłki;
należy pamiętać, że według przepisów wolno odbić piłkę ręką do nadgarstka,
choć przepisy odnośnie tego są różnie interpretowane przez sędziów;
odbicie piłki jakąś częścią ciała (nie dotyczy ręki do nadgarstka,
która trzyma rakietkę); odbicie piłki w ten sposób, by ta nie dotknęła połowy stołu przeciwnika;
odbicie piłki bez uprzedniego odbicia się jej na naszej połowie
(czyli odbicie piłki „z powietrza”, co jest dozwolone w tenisie ziemnym);
dotknięcie ręką, inną częścią ciała bądź ubraniem powierzchni stołu;
błędy podczas serwisu;
Powierzchnia stołu służącego do gry wynosi 2,74 x 1,525 metra. Jego wysokość wynosi 0,76 m. Stół musi być prostokątny, pomalowany na zielono, niebiesko lub czarno. Białe pasy na krawędziach powinny mieć szerokość 20 mm a pasek przedzielający pola stołu powinien mieć szerokość 3 mm.
Uczniowie naszej szkoły chętnie ćwiczą swe umiejętności w zakresie tenisa stołowego w ramach cotygodniowego spotkania z panią Edytą Świder oraz samodzielnie podczas przerw międzylekcyjnych lub po zakończeniu lekcji. Oprócz stołów tenisowych znajdujących się na hali sportowej, mogą oni korzystać z dwóch znajdujących się na holu na trzecim piętrze.
