GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W DALESZYCACH - SZKOŁĄ ODKRYWCÓW TALENTÓW

          Minister Edukacji Narodowej - Katarzyna Hall - ogłosiła rok szkolny 2010/2011 " Rokiem Odkrywania Talentów". W jego ramach zainaugurowano ogólnopolską akcję nadawania wyróżniającym się szkołom tytułu "Szkoły Odkrywców Talentów". Polega ona na uhonorowaniu tym tytułem tych szkół, które "wyróżniają się odkrywaniem oraz rozwijaniem zdolności i zainteresowań uczniów". Jak twierdzi pani minister, "bez pomocy nauczycieli, wychowawców i rodziców talenty młodych ludzi mogłyby pozostać nieodkryte". Ambasadorami akcji zostali: artysta grafik Andrzej Pągowski, aktorskie małżeństwo - Małgorzata Ostrowska - Królikowska i Paweł Królikowski, fizyk - prof. Łukasz Turski oraz żeglarz Mateusz Kusznierewicz.

       Zainteresowane zdobyciem tego, niezwykle ważnego wyróżnienia szkoły, mogły wejść na stronę www.roktalentow.men.gov.pl , pobrać arkusz zgłoszenia, wykazać w nim niezwykłe talenty uczniowskie oraz działania podejmowane przez szkołę w celu ich rozwijania, odesłać wypełniony arkusz w formie elektronicznej i papierowej, czekać jego pozytywne zaopiniowanie przez właściwe władze. Na portalu wspomnianym powyżej powstała ogólnopolska mapa miejsc odkrywania talentów. Umieszczenie na tej mapie jest dowodem na to, że Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało danej szkole tytuł "Szkoły Odkrywców Talentów"

           Dyrektor naszego gimnazjum podjął decyzję o podjęciu próby pozyskania tego wyróżnienia. Dlaczego? Otóż dlatego, że w grupie uczniów uczęszczających do szkoły jest wielu zdolnych, ambitnych uczniów, marzących o przekraczaniu "granic niemożliwych do przekroczenia_. Możemy poszczycić się wieloma uzdolnionymi wokalnie i muzycznie - na czele z Klarą Kraj (kl. IIa), sportowo - na czele z drużyną piłkarek nożnych czy pasjonatami lekkiej atletyki. Są wśród uczniów osoby uzdolnione humanistycznie, odnoszące sukcesy w wojewódzkich konkursach przedmiotowych (Aleksandra Ostrowska - kl. IIb i Anna Paluch - kl. IIIb) oraz pasjonaci logicznego rozumowania - "specjalizujący się" w konkursach matematyczno - ekonomicznych (Martyna Ślusarczyk - kl. IIIb, grupa dziewcząt zaangażowanych w projekt "Moje wymarzone miejsce pracy"). Są dziewczęta aktywnie rozwijające pasje twórcze poprzez współpracę z lokalną prasą i Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej (Joanna Janic - kl. IIIb). Można by tak wymieniać długo... Z drugiej strony szkoła realizuje szereg działań zmierzających do wspierania uczniów uzdolnionych. Podejmuje, zakończone w większości sukcesem, próby aplikowania o fundusze unijne na zajęcia dodatkowe dla młodzieży i rozwijanie jej zainteresowań. Nauczyciele prowadzą dodatkowe zajęcia dla uczniów, organizują spotkania ze znanymi w regionie osobami, planują wycieczki edukacyjne, prelekcje językowe, itp. Młodzież może zawsze liczyć na konsultacje z pedagogiem w ramach jego czasu wolnego.

        Decyzji dyrektora przyświecała jeszcze jedna idea - to prawda, że zdobycie tego tytułu przysporzyłoby splendoru szkole. Nie byłby to jednak jedyny sukces. "Szkoła odkrywców talentów" pokazuje także, że w danym środowisku (szkole) znajduje się wielu młodych, ambitnych, zdolnych, nieprzeciętnie zainteresowanych pogłębianiem wiedzy ludzi, na których szkoła stawia, talent których rozwija.

         W złożonym przez Gimnazjum im. Jana Pawła wniosku zanalizowaliśmy talent muzyczny Klary Kraj (ucz. kl. IIa), działalność kół polonistycznych rozwijających pasje humanistyczne najzdolniejszych uczennic, wśród których wyróżnić trzeba Aleksandrę Ostrowską (ucz. kl. IIb) Annę Paluch (ucz. kl. IIIb) - odpowiednio - laureatkę i finalistkę VIII Konkursu Języka Polskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Omówiliśmy działania i sukcesy ekonomiczne najzdolniejszych uczniów i uzyskanie licznych sukcesów w konkursach ekonomicznych - między innymi sukces Martyny Ślusarczyk (ucz. kl. IIIb) w Konkursie Ekonomicznym, zespołów uczniowskich w konkursie organizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach - "Moje wymarzone miejsce pracy". To jednak nie jedyne talenty naszego gimnazjum. Mamy wszak grono kilkunastu osób systematycznie doskonalących umiejętności muzyczne, sportowe czy przedmiotowe. Mamy chociażby poruszającą swym głosem Aleksandrę Chmielewską, mamy Dianę Łukawską - wybijającą się z grona wielu sportsmenkę, mamy Wiktora Wołowca - również pasjonata sportu. I tak dalej, i tak dalej...

           W dniu 15 czerwca 2011 roku odbyło się w Warszawie ogólnopolskie podsumowanie Roku Odkrywania Talentów. Pani minister Katarzyna Hall poinformowała podczas tej uroczystości, że tytuł "Szkoła Odkrywców Talentów" otrzymało do na chwilę obecną 1118 placówek. Na skalę ogólnopolską to niewielka liczba. Z dumą więc możemy odczytać na mapie Polski nazwę Daleszyckiego Gimnazjum, które dołączyło do grona wyróżnionych. W powiecie kieleckim tytułem tym uhonorowano tylko trzy szkoły - z Chęcin, Skorzeszyc i nasze gimnazjum. Pan dyrektor odebrał już z Kuratorium Oświaty w Kielcach dokument potwierdzający przyznanie tego tytułu i tablicę pamiątkową dokumentującą jego uzyskanie. Zawiśnie ona na holu głównym na parterze, tuż obok wejścia głównego.

              Jesteśmy niezwykle dumni z tego wyróżnienia, z faktu, iż zaliczamy się do grona szkół, które potrafią dostrzec talenty swych podopiecznych i rozwijać je we właściwym kierunku. Ale jesteśmy również dumni z tego, że możemy pracować z tak zdolną młodzieżą, zachłyśniętą "pasją życia", śmiało patrząco w przyszłość, mającą jasno wytyczone ścieżki życia, chętną do pogłębiania własnych umiejętności i wiedzy. Drodzy uczniowie, dumni jesteśmy, że możemy was gościć w progach naszej szkoły. Niech wyróżnienie to zdopinguje was do jeszcze wytrwalszej i efektywniejszej pracy.

Jolanta Powałkiewicz

Małgorzata Kułaga

nauczycielki języka polskiego

Gimnazjum w Daleszycach

(1/14): (2/14):
(3/14): (4/14):
Galernik - Jak zrobić galerię zdjęć - Twoja własna Internetowa Galeria Zdjęć - Kreator - Publikowanie - Tworzenie - GIF, JPG, PNG