Sukcesy sportowe uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach

Rok szkolny 2010/2011 okazał się niezwykle owocnym dla uczniów Gimnazjum

im. Jana Pawła II w Daleszycach również pod względem sportowym. Możemy się poszczycić wybitnymi sukcesami w lekkiej atletyce i piłce nożnej. Młodzież naszej szkoły stanęła na wysokości zadania i wykazała się ogromnym duchem walki, co zaowocowało licznymi medalami zdobytymi podczas zawodów sportowych.

Świętokrzyskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej Dziewcząt przyniosły nam II miejsce w województwie. Warto w tym miejscu nadmienić, że systematyczna praca nauczycieli wychowania fizycznego (M. Wengorskiego i C. Ruszkowskiego) pozwala uzyskiwać w tej dyscyplinie coraz wyższe lokaty. W 2009 roku zajęliśmy bowiem w Igrzyskach III miejsce, w 2010 roku - II miejsce, które udało się nam utrzymać również w 2011 roku. Dodatkowo Dominika Sierpińska - uczennica klasy trzeciej naszego gimnazjum zdobyła wyróżnienie dla najskuteczniejszej zawodniczki tegorocznych rozgrywek.

Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt "Coca Cola Cup 2011" również zakończyliśmy z jedną z najwyższych lokat. W finale wojewódzkim turnieju zajęliśmy III miejsce, zdobywając dla szkoły brązowy medal. Ewa Cieśla - uczennica klasy I została wyróżniona jako najskuteczniejsza zawodniczka rozgrywek. Sukces ten okupiony został ciężką pracą naszych dziewcząt. W trakcie spotkań eliminacyjnych musiały one zmierzyć się z zespołami, których gra stała na bardzo wysokim poziomie. Trzecie miejsce w województwie uczennice przyjęły z wielką radością. Marzą o tym, by w przyszłym roku szkolnym osiągnąć wyższą lokatę, czego życzymy im serdecznie. W tym samym turnieju wzięli również chłopcy, którzy po przejściu I rundy eliminacyjnej odpadli w II rundzie zamując III miejsce .

W Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt "Piłkarska Kadra Czeka" osiągnęliśmy największy sukces, zajmując I miejsce w województwie i awansując do finału ogólnopolskiego, który rozegrany zostanie w Grudziądzu. Nasze zawodniczki uczestniczyć będą w okresie wakacji w dziesięciodniowym zgrupowaniu, w trakcie którego rozegrany zostanie finał ogólnopolski. Turniej ten pokazuje również, że systematyczna praca przynosi zamierzone cele - w 2009 roku uplasowaliśmy się bowiem w tym turnieju na IV miejscu w województwie, w 2010 roku już na III, by w tym roku osiągnąć szczyty marzeń, zdobywając złoto i I miejsce. M. Wengorski i C. Ruszkowski - nauczyciele przygotowujący dziewczęta do rozgrywek piłkarskich są dumni z tego, że mają tak zdolną kadrę, która chce poświęcać swój wolny czas, by rozwijać własne umiejętności i zdobywać najwyższe lokaty w zawodach sportowych. Drużyna piłkarzy nożnych w tym roku też osiągnęła kilka niezłych wyników sportowych: między innymi wygrywając Powiatowy Turniej Piłki Nożnej z Programu Urzędu Marszałkowskiego w Rakowie oraz zajmując II miejsce i awansując do dalszego etapu Swiętokrzyskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Lekkoatletyka to kolejna dyscyplina sportowa, w której możemy poszczycić się sukcesami na skalę województwa. W roku szkolnym 2010/2011 w Świętokrzyskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej Indywidualnych Zawodach Lekkoatletycznych w etapie wojewódzkim zdobyliśmy trzy brązowe medale i dwa złote. Marta Kraj - uczennica klasy drugiej zdobyła brąz w pchnięciu kulą (waga 3 kg) oraz złoto w rzucie dyskiem (waga 0,75 kg). Joanna Janic - uczennica klasy trzeciej uplasowała się na trzecim miejscu w rzucie dyskiem o wadze 1 kg. Diana Łukawska - również uczennica klasy trzeciej - zdobyła dwa medale - brąz w biegu na 300 metrów przez płotki oraz złoto w biegu 100 metrów przez płotki. Dziewczęta wykazały się ogromnym duchem walki i samozaparciem w dążeniu do obranego celu. Opiekunem zawodniczek był M. Wengorski.

Co roku nasza szkoła bierze także udział w Międzynarodowych Ulicznych Biegach Sylwestrowych w Szydłowie. W grudniu 2010 Wiktor Wołowiec - uczeń klasy trzeciej zajął III miejsce i brązowy medal w klasyfikacji indywidualnej zawodów. Drużynowo nasze gimnazjum uplasowało się również na trzecim miejscu, podnosząc tym samym wynik z roku 2009 - w roku wcześniejszym zajęliśmy bowiem drużynowo VI miejsce. Uliczne Biegi Sylwestrowe pokazują, że nasi uczniowie systematycznie pogłębiają swoje umiejętności. Wspomniane sukcesy to również zasługa M. Wengorskiego, który systematycznie przygotowywał uczniów do biegów.

W minionym roku szkolnym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach realizowało także projekt sportowy "Zajęcia sportowo - rekreacyjne dla dzieci i młodzieży w oparciu o piłkę nożną dziewcząt" w ramach projektu "Świętokrzyska Akademia Sportu na Obszarach Wiejskich" ogłoszonego przez Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. W jego ramach pozyskaliśmy 10 tys. zł na organizację zajęć sportowo - rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży. Zorganizowaliśmy cykl ośmiu spotkań sportowych dla dzieci i młodzieży w oparciu o piłkę nożną dziewcząt, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Rozgrywki w formie ligi zostały podzielone na dwie części - liga piłki nożnej na boisku trawiastym i liga piłki nożnej halowej. W obu ligach dziewczęta z naszego gimnazjum zajęły I miejsce. Uczennica klasy pierwszej - Ewa Cieśla i uczennica klasy trzeciej - Dominika Siepińska zostały wyróżnione jako najskuteczniejsze zawodniczki.

Chłopcy nie mogą co prawda poszczycić się tak licznymi sukcesami w piłce nożnej. Za sukces poczytujemy sobie jednak zajęcie II miejsca w III Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce.

Sukcesami mogą wykazać się także siatkarze. W gminnych eliminacjach Piłki Siatkowej Chłopców i Dziewcząt zajęliśmy I miejsca. W VI Powiatowym Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Prezesa Szkoły Jazdy "Vega", w którym co roku zaznaczamy swą obecność, w tym roku - zarówno drużyna dziewcząt, jak chłopców - zajęły II miejsce. W powiatowych Rozgrywkach Piłki Siatkowej Chłopców w Zagnańsku zajęliśmy II miejsce. Najbardziej cieszy nas sukces w Świętokrzyskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w półfinale wojewódzkim piłki siatkowej w Skarżysku - chłopcy uplasowali się na III miejscu.

Sukcesy, które osiągają nasi uczniowie podczas zawodów sportowych pokazują, że mamy bardzo zdolną młodzież, która sport traktuje z wielką powagą, wkłada ogromny wysiłek w przygotowanie się do zawodów, gotowa jest poświęcać wolny czas na rozwijanie własnych pasji i talentów. Jako nauczyciele prowadzący cieszymy się wraz z naszymi podopiecznymi z każdego sukcesu, doceniamy serce włożone w rywalizację. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli poszczycić się równie wysokimi osiągnięciami. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, życząc kolejnych owocnych startów w zawodach sportowych.