B i w a k   h a r c e r s k i   2 0 1 3

 


W dniach 21 – 23 czerwca 2013 roku odbył się biwak harcerski Hufca Kielce – Powiat. Corocznie spotykaliśmy się w Suchedniowie, tym razem jednak miejscem docelowym był Zagnańsk. Dzięki przychylności dyrekcji Zespołu Szkół nr 2 mogliśmy spędzić pobyt w komfortowych warunkach.

43 Drużyna Starszoharcerska dotarła na biwak z jednodniowym opóźnieniem. Wyjechaliśmy spod szkoły o godzinie 8:00. Na miejsce dotarliśmy około 9:00. Szybko wypakowaliśmy swoje bagaże, zakwaterowaliśmy się i udali na apel poranny. W jego trakcie wylosowaliśmy trasę biegu patrolowego Zagnańsk - Samsonów. Los nam nieszczególnie sprzyjał, gdyż wylosowaliśmy najdłuższą trasę. Pocieszeniem było tylko to, że najpiękniejszą. Około 10:30 wyruszyliśmy zaopatrzeni w mapy. Mieliśmy najpierw dotrzeć pod dąb Bartek. Na miejscu należało odszukać ukryty „skarb”. Dalsza droga dała się nam bardzo we znaki. Żar lejący się z nieba spowalniał tempo marszu i zmuszał drużynę do zbaczania z trasy, aby kupić napoje chłodzące. Po dotarciu do ruin pieca hutniczego odpoczęliśmy w cieniu budynku. Na miejscu zaczęliśmy szukać kolejnego ukrytego „skarbu”. Przeszukaliśmy całe ruiny, ale niczego nie znaleźliśmy. Wtedy turysta zwiedzający piec zasugerował nam, że za ogrodzeniem znajdują się ruiny budynku gospodarczego i może tam ukryto dla nas wskazówkę. Szybko udaliśmy się na miejsce. Poszukiwania utrudniały nam mrówki, które w budynku miały kilkanaście mrowisk. Nie odnaleźliśmy skarbu, ale i tak czuliśmy satysfakcję z powodu podjęcia próby. Droga powrotna, aczkolwiek męcząca, minęła nam bardzo szybko.

 Po powrocie do bazy harcerze udali się na krótki odpoczynek, po którym spożyli na obiad - pyszną zalewajkę. Aby biwak nie okazał się tylko zabawą, w drugiej części dnia odbyły się zajęcia szkoleniowe. Wszyscy harcerze zostali podzieleni na sześć grup. Tematyka zajęć dotyczyła: nauki szyfrów (gadery poluki, komórkowy, ułamkowy), nauki nowych piosenek harcerskich, zasad udzielania pierwszej pomocy („samarytanka”), szkolenia z wiedzy o harcerstwie (umundurowanie, symbolika harcerska, stopnie harcerskie), rozwijania umiejętności manualnych (zajęcia z origami).

 Wieczorem, po toalecie i kolacji, odbył kominek harcerski. Przybyli na niego zaproszeni goście. Wspólnie śpiewaliśmy i słuchaliśmy gawędy o harcerskich ideałach. Po kominku nastąpiła dalsza integracja drużyn – wszyscy wspólnie śpiewali karaoke. Świetnie się przy tym bawiliśmy.

 Około 23:30 nastąpiło ogłoszenie ciszy nocnej. Harcerze zmęczeni poszli spać. Około drugiej w nocy ci, którzy przygotowywali się cały rok do przyrzeczenia harcerskiego i już po przyrzeczeniu, zostali obudzeni. Nastąpiło szybkie umundurowanie. Wraz z kadrą obozową pokonaliśmy około 5 kilometrów, by dotrzeć na miejsce przyrzeczenia. Druhna komendantka skierowała się w kilku słowach do zebranych, przybliżając im ideały harcerskie. Nowi adepci harcerstwa złożyli przyrzeczenie. Druhna przewodniczka Małgorzata Kułaga przypięła trzem harcerkom krzyże i złożyła gratulacje. Była niezwykle dumna ze swoich podopiecznych. Około 4:30 nad ranem wróciliśmy do szkoły, by położyć się na dwie godziny.

 W niedzielę o godzinie 6:30 zaspani harcerze usłyszeli głos pobudki. Musiała ona rozbrzmiewać kilkakrotnie, gdyż zmęczeni zajęciami dnia wcześniejszego, spali „snem sprawiedliwego”. Kiedy wreszcie gromada rozbudziła się, biegiem ruszyła do łazienek. O godzinie 7:00 wszyscy zasiedli do śniadania. O 7:45 wyruszyliśmy do kościoła na mszę świętą. Druhna z naszej drużyny włączyła się w oprawę nabożeństwa.

 Na koniec biwaku odbył się apel końcowy, w trakcie którego każda drużyna otrzymała dyplom uczestnictwa w biwaku, odebrała podziękowania za świetną zabawę. Biwak zakończono „puszczeniem iskierki”.

 Cieszy to, że biwak harcerski stał się okazją do integracji braci harcerskiej, do świetnej zabawy, do uzupełnienia wiedzy z zakresu historii skautingu.

 Opiekun drużyny – druhna przewodnik