Barok i Młoda Polska – po lekcji muzealnej –

epokami bez tajemnic

 

Dnia 19 czerwca 2013 roku uczniowie klas drugich udali się na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Narodowego w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Opiekę na wyjeżdżającymi sprawowały panie: Małgorzata Lucińska, Monika Parkita, Małgorzata Kułaga. Spod szkoły wyruszyliśmy około 900. Podróż minęła w miłej atmosferze.

Kiedy dotarliśmy na miejsce, od razu wykonaliśmy sobie zdjęcie grupowe na tle Pałacu Biskupiego. W związku z tym, że przybyliśmy nieco wcześniej niż planowaliśmy, najpierw zwiedziliśmy Ogród Włoski znajdujący się nieopodal muzeum. Panował w nim miły chłód. Przed naszymi oczami roztaczał się piękny widok – drzewa posadzone w regularnych rzędach, żywopłoty równo przycięte, krzaki róż obsypane pąkami, wysypane białym żwirkiem alejki. Kiedy nadeszła godzina 1000, z ociąganiem opuszczaliśmy ogród.

Lekcja muzealna rozpoczęła się od zwiedzania sal barokowych. Przewodnik, w trakcie oprowadzania, omawiał mijane eksponaty. Przeplatał je krótkimi wykładami na temat historii Polski doby baroku. Szczególne wrażenie budziły w nas portrety sarmatów barokowych oraz misternie wykonane meble z tej epoki.

W dalszej kolejności wzięliśmy udział w lekcji multimedialnej przybliżającej nam czasy Młodej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki secesyjnej. Po niej pani przewodnik przeprowadziła krótką powtórkę z tego, czego uczyliśmy się na lekcjach. Muzeum Narodowe w Pałacu Biskupów Krakowskich opuściliśmy zadowoleni. Uzyskaliśmy nową porcję wiadomości, która na pewno przyda się nam w przyszłym roku szkolnym. Mieliśmy możliwość obcowania ze sztuką przez duże S. Lekcja ta pozwoliła w przyjemny sposób pogłębić naszą wiedzę. Kto nie brał w niej udziału, niech żałuje.

Katarzyna Kułaga klasa IIe