Gimnazjum im. Jana Pawła II

w Daleszycach

 

Projekt „Kompetencje kluczowe szansą na sukces zawodowy"

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach od kilku lat podejmuje kroki w celu zdobycia kapitału z różnorodnych funduszy unijnych. Podjęliśmy więc próbę aplikowania o środki finansowe również na bieżący rok szkolny. Wspólnymi siłami napisaliśmy projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa świętokrzyskiego 2014-2020; Poddziałanie 8.3.4 „Rozwój szkolnictwa ponadpodstawowego w budowaniu kompetencji kluczowych". Projekt zakłada, że na jego realizację potrzebne będzie 566 385,50 zł. Okazało się, że został on zaopiniowany pozytywnie na kwotę, jaką zaplanowaliśmy. Realizacja projektu daje możliwość uczniom uczestnictwa w wielu zajęciach dodatkowych. Zorganizujemy zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze dla klas I-II, natomiast dla klas III-zajęcia przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego z przedmiotów matematyczno– przyrodniczych. Zajęcia będą miały na celu pomoc uczniom w przyswajaniu i usystematyzowaniu wiedzy. W trakcie zajęć dla uczestników projektu przewidujemy posiłek. Dodatkową formą pomocy dla uczniów będzie platforma e-learningowa. Przy jej pomocy uczniowie będą mieli możliwość skorzystania z pomocy dyżurującego przy komputerze nauczyciela w przypadku trudności w przyswajaniu wiedzy- ale już w trakcie ich pobytu w domu.

Dla uczniów pragnących rozwijać swoje umiejętności językowo – informatyczne zorganizujemy zajęcia dodatkowe z j. angielskiego, j. niemieckiego, informatyki. Nie zabraknie również zajęć dla uczniów uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych. Uczniowie w trakcie zajęć będą korzystać z innowacyjnej, eksperymentalnej pracowni z profesjonalnymi zestawami elektronicznych czujników do przeprowadzania doświadczeń przyrodniczych oraz mikroskopami cyfrowymi. Zostanie ona dodatkowo wyposażona w nowoczesny sprzęt meteorologiczny umożliwiający, w atrakcyjny dla uczniów sposób, zgłębianie zagadnień przyrodniczych, matematycznych i informatycznych. W pracowni znajdować się będą również komputery mobilne z kamerą 3D, które umożliwią przenoszenie rzeczywistych obiektów do komputera, a następnie wydrukowanie ich na drukarce 3D. Na komputerach można będzie obserwować i analizować wyniki pomiarów oraz oglądać zapis z mikroskopu. Dodatkowo zakupiony zostanie tor powietrzny, który umożliwia: badanie ruchu jednostajnego (pomiar prędkości), ruchu jednostajnie przyspieszonego (pomiar prędkości chwilowych, wyznaczenie przyspieszenia), demonstrację I, II i III zasady dynamiki Newtona potwierdzone pomiarami prędkości. Dodatkowo do pracowni eksperymentalnej zostanie zakupiona tablica interaktywna z projektorem.

Uczestnicy projektu będą mieli możliwość uczestnictwa w wyjazdach edukacyjnych mających na celu potwierdzenie w praktyce zdobytej na lekcjach wiedzy szkolnej oraz jej praktycznego utrwalenia. Zorganizowane będą wyjazdy nie tylko w obrębie województwa świętokrzyskiego ( Jędrzejów, Wiślica – Chroberz – Pińczów), ale również do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Instytutu Goethego oraz Muzeum Miejskiego w Krakowie. Zorganizowany będzie również niezwykle atrakcyjny 4 dniowy obóz naukowy w Zakopanem.

Dla uczniów wymagających większej troski zaplanowano dodatkowe zajęcia rewalidacyjne. Wszyscy uczestnicy projektu objęci będą pomocą psychologiczno – pedagogiczną oraz wsparciem w zakresie doradztwa edukacyjno – zawodowego. Uczniowie będą mieli możliwość skorzystania ze Szkolnego Punktu Informacji i Kariery (SPInKi), zapoznania się z różnymi zawodami, uczestniczenia w spotkaniach z reprezentantami szkół ponadgimnazjalnych, wypełniania kwestionariuszy preferencji zawodowych.

Jesteśmy przekonani, że aktywny udział uczniów w, zaplanowanych w projekcie, zajęciach w sposób zdecydowany wzmocni i utrwali umiejętności kluczowe naszych uczniów i pozwoli im na pełne, efektywne i świadome korzystanie z dalszej kariery edukacyjnej oraz zapewni sukces zawodowy.