Gimnazjum im. Jana Pawła II


w Daleszycach

 

Kalendarium

 

1 września 1999 r. - powołano do życia Gimnazjum w Daleszycach. Klasy pierwsze liczyły 139 osób. Uczniowie z Cisowa, Brzechowa, Sierakowa, Widełek, Słopca i Daleszyc tworzyli razem 5 klas. Pierwszymi wychowawcami byli: Rafał Gołuchowski, Robert Soliński, Marzena Cedro, Barbara Durlej i Mariola Zając.

26 października 1999 r. - uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę gimnazjum wraz z kompleksem sportowym.
„Działo się to 26 października Roku Pańskiego 1999, kiedy Prezydentem Rzeczpospolitej był Aleksander Kwaśniewski, Premierem – Jerzy Buzek, Ministrem Edukacji Narodowej – Mirosław Handke (…). Po długotrwałych staraniach Samorządu Gminy Daleszyce i jej mieszkańców wmurowujemy Kamień Węgielny pod budowę gimnazjum wraz z kompleksem sportowym w Daleszycach. Oddanie budynku w całości do użytku nastąpi w dniu 1 września 2002 roku. Rozpoczynamy budowę szkoły u progu XXI wieku dla młodych pokoleń mieszkańców naszych wsi, w dowód troski o ich dobro i z nadzieją na lepszą przyszłość. Ufamy, że z Bożą pomocą uda się zrealizować zamierzony cel.”

[fragment Aktu erekcyjnego]

21 września 2001 r. – uroczyste przekazanie 10 – stanowiskowej pracowni komputerowej dla Gimnazjum w Daleszycach, ufundowanej przez Kancelarię Prezydenta RP w ramach akcji „ Internet w szkołach – projekt Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej”.

26 stycznia 2002 r. – pierwszy w historii szkoły bal gimnazjalistów.

14 maja 2002 r. – pierwszy w historii gimnazjum egzamin gimnazjalny. W czerwcu naszą szkołę opuścili pierwsi absolwenci.

wrzesień 2002 r. – „Szkoła z klasą”, akcja społeczna przygotowana przez „Gazetę Wyborczą” i fundację Centrum Edukacji Europejskiej. Celem było promowanie zasad wspierających nowoczesną edukację, poprawę kultury wychowawczej oraz ożywienie współpracy szkół ze środowiskiem lokalnym. Honorowy patronat objął Prezydent RP - A. Kwaśniewski. W akcji wzięły udział szkoły z całej Polski (6000), ale tylko połowa otrzymała tytuł „Szkoła z klasą”, wśród nich znalazło się nasze gimnazjum. Ponadto zostaliśmy wpisani do „Przewodnika po Szkołach z klasą”.

3 października 2002 r. – pierwsza kampania wyborcza (z plakatami, ulotkami, ciszą przedwyborczą) i pierwsze głosowanie na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Wygrała Agnieszka Furmanek z III d.

25 października 2002 r.– przeprowadzono w naszej szkole referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W referendum wzięło udział 355 uczniów; za przystąpieniem do UE głosowało 271 gimnazjalistów, przeciwko było – 79.

13-17 stycznia 2003 r. – pierwsza robocza wizyta w ramach międzynarodowego projektu Socrates – Comenius. Z naszej strony nad projektem pracowały: Agnieszka Garbacz, Irina Kosmala i Ewelina Wrońska. Pierwszymi partnerami w tym niezwykłym projekcie były: Niemcy, Węgry i Włochy. Projekt miał charakter ekologiczny i nosił tytuł: „ Łączy nas życie w zgodzie z naturą”.

18 maja 2004 r. – uroczyste otwarcie nowego kompleksu sportowego.

21 października 2005 r. – uroczyste oddanie nowego budynku dydaktycznego. Dyrektor Jan Cedro, gospodarz szkoły, w swym podniosłym przemówieniu powiedział: „Oddajemy dziś do użytku wykończony, wyposażony w niezbędny sprzęt, czteropoziomowy budynek dydaktyczny. Zapewni on młodzieży nieograniczony dostęp do Internetu, do księgozbioru bibliotecznego i multimedialnego. Nowoczesne pracownie komputerowe, językowe i przedmiotowe zapewnią komfort pracy.”

19 maja 2006 r. – uroczyste nadanie Gimnazjum w Daleszycach imienia Jana Pawła II. To niecodzienne wydarzenie uświetniła uroczysta msza w kościele parafialnym, koncelebrowana przez biskupa Mariana Florczyka. W budynku szkolnym odbyła się niezwykła uroczystość, podczas której odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową z popiersiem Patrona Gimnazjum, ufundowaną przez Barbarę i Mariana Krzywickich.

16 października 2006 r. – nasze gimnazjum po raz pierwszy świętowało Dzień Patrona. Obchody rozpoczęły się uroczystym przemarszem uczniów i nauczycieli do kościoła, tu odbyła się msza celebrowana przez ks. Zbigniewa Grzesińskiego. Po homilii odbyło się ślubowanie klas I. W budynku gimnazjum odbyła się podniosła akademia ku czci Patrona. Uczniowie, dyrekcja oraz goście złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Wielkiego Papieża.

30 stycznia 2007 r. – objęcie przez Gimnazjum w Daleszycach patronatu nad mogiłą powstańców z 1863 roku. W 144 rocznicę wybuchu powstania nasi uczniowie przygotowali program patriotyczny, zaprezentowany w kościele parafialnym. Po mszy pochód ze sztandarami, prowadzony przez uczniów w strojach powstańczych, przeszedł na miejscowy cmentarz, gdzie na powstańczej mogile dyrektor gimnazjum, Jan Cedro, odsłonił tablicę pamiątkową. 16 listopada 2006 r. Gimnazjum w Daleszycach, za zgodą proboszcza parafii, ks. Franciszka Beraka, prawnie przejęło opiekę nad grobem poległych żołnierzy-powstańców z 1863 roku.

kwiecień 2007 r. - projekt „Nasza szkoła”; otrzymaliśmy 110 tysięcy na jego realizację. Umowę z Wyższą Szkołą Ekonomii i Innowacji w Lublinie podpisał 20 kwietnia 2007 r. Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Wojciech Furmanek oraz Dyrektor Gimnazjum w Daleszycach. Projekt był realizowany do 31 stycznia 2008 r.

30 września 2007 r. – aktywny udział naszego gimnazjum w Jarmarku na św. Michała. Nauczyciele i młodzież przygotowali m.in. wystawę „Ze strychu babuni”, na której można było obejrzeć stare narzędzia pracy i przedmioty codziennego użytku. Przypomnieli dawny system miar i wag. Nie zabrakło smakowitych potraw.

16 października 2008 r. – grupa uczniów z klasy I c zainicjowała powstanie Młodzieżowego Koła Przyjaciół Misji Oblackich, które stało się duchowym darem dla polskiego papieża. Nasi uczniowie wpisali się w dzieje najstarszego sanktuarium w Polsce.

31 października 2008 r. – projekt „Euroszkoła”; realizowany w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki”. Realizację zakończono 9 listopada 2009 r.

1 września 2009 r. – projekt „ Tańczyć każdy może”, w ramach programu młodzież w działaniu; Trwał 8 miesięcy. Jego celem było stworzenie profesjonalnego zespołu tanecznego, trenującego pod okiem zawodowego choreografa. Zespół otrzymał nazwę „LuzArt”. Koordynatorem projektu była Iwona Tetelewska.

24-25 września 2009 r. – po raz pierwszy zostały zorganizowane Dni Turystyki Szkolnej. Nasi gimnazjaliści uczestniczyli w wycieczkach do Chorzowa, Krakowa, Pienin, w rajdzie pielgrzymkowym na Święty Krzyż, w zabawie przy ognisku w Niestachowie.

październik 2009 r. – projekt „Moje wymarzone miejsce pracy”, organizator – ŚCDN. Praca nad projektem obejmowała comiesięczne warsztaty dla uczniów i nauczycieli w ŚCDN i Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Nasi uczniowie, mimo ogromnej konkurencji, dotarli do finału i praca, której autorkami były Ola Adamiec, Olga Świder i Katarzyna Białek, zdobyła I miejsce.

2009/2010 - eTwinning – projekt anglojęzyczny, europejska współpraca szkół. Różnorodna tematyka pozwalała uczniom znaleźć dla siebie interesującą dziedzinę i dzielić się na platformie eTwinning swoimi wiadomościami, informacjami, pracami plastycznymi z uczniami z wielu krajów Europy. Rozwijali swe umiejętności językowe oraz informatyczne, otwierali się na inne kultury i tradycje. Nauczyciele zaangażowani w realizację projektu: B. Kraj, I. Kosmala, M. Saternus, J. Pala i R. Puchała.

30 października 2010 r. – Certyfikat Jakości - „Szkoła Przedsiębiorczości”; w WDK w Kielcach podczas Wojewódzkiej Gali Przedsiębiorczości Dyrektorowi Gimnazjum w Daleszycach przekazano tablicę certyfikacyjną. Nasza placówka jest jedną z 10 szkół w województwie świętokrzyskim, które najaktywniej pracowały nad wszechstronnym przygotowaniem ucznia do funkcjonowania w dorosłym życiu. Sukces jest tym większy, że Certyfikat Jakości – „Szkoła Przedsiębiorczości” przyznawany jest przez Kapitułę, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i Komisji Nadzoru Finansowego.

28 kwietnia 2011 r. – zasadzenie „Jodły Papieskiej” przed budynkiem naszego gimnazjum. To niecodzienne wydarzenie poprzedziła uroczysta msza w intencji Patrona Szkoły. Obok jodły, na granitowej bryle umieszczono pamiątkową płytę; całość została ufundowana przez właścicieli zakładu kamieniarskiego, Elżbietę i Krzysztofa Furmanków.

21 czerwca 2011 r. –III Wojewódzkie Zakończenie Roku Szkolnego w Gimnazjum w Daleszycach. Było formą wyróżnienia placówki za optymalną działalność oświatową gminy i szkoły. Tego dnia Świętokrzyski Kurator Oświaty, Małgorzata Muzoł, dokonała odsłonięcia przyznanego szkole przez Ministra Edukacji Narodowej, Katarzynę Hall, certyfikatu „Szkoła Odkrywców Talentów”. Przyznano go tym szkołom w kraju, które wyróżniają się odkrywaniem i rozwijaniem zdolności i zainteresowań uczniów.

luty 2012 r. – 14 –letnia uczennica naszego gimnazjum, Ewa Cieśla, została powołana do kadry Polski dziewcząt w piłce nożnej do lat 15.

wrzesień 2012 r. – nauczycielka j. angielskiego naszego gimnazjum, Bożena Kraj, mentor eTwinning, koordynator działań Szkół Odkrywców Talentów, koordynator projektów „Grunwald 600” i „Chopin żyje w Daleszycach” otrzymała 7 września, w obecności przedstawiciela MEN, w Warszawie nominację na ambasadora eTwinning województwa świętokrzyskiego.

kwiecień 2013 r. – ogromny sukces naszych uczniów i nauczycieli w konkursach przedmiotowych, zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Nigdy dotąd aż tylu naszych gimnazjalistów nie zdobyło tytułu laureata, nie znalazło się na liście finalistów. Oto oni: Kamil Kozub – laureat X Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego (opiekun – Anna Chrapkiewicz) i laureat X Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego (opiekun – Martyna Różalska), Agata Łojek – laureatka X Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego (opiekun – Aleksandra Czajkowska), Natalia Piwońska – finalistka X Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego (opiekun – Anna Chrapkiewicz), Martyna Adach – finalistka X Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego (opiekun – Lucyna Strach), Piotr Więcek – finalista X Wojewódzkiego Konkursu Historycznego (opiekun – Monika Parkita).

2 września 2013 r. – inauguracja roku szkolnego. Zgodnie z tradycją, rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny uroczystą mszą w kościele parafialnym.

3-4 października 2013 r. – społeczność uczniowska, w ramach Dni Turystyki Szkolnej, uczestniczyła w różnych edukacyjno – poznawczych wycieczkach: historycznych, geograficznych, fizycznych, chemicznych i sportowych.

13 października 2013 r. – Dzień Papieski. Organizowany jest przez Fundację Dzieła Nowego Tysiąclecia i ma charakter kwesty, w której uczestniczyła 43 Drużyna Starszoharcerska, pozyskując dzięki niej fundusze na stypendia dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży. Zebrała 1743, 20 zł.

16 października 2013 r. – obchody Święta Patrona. To tradycyjna, niezwykle ważna dla naszej społeczności szkolnej uroczystość. Jak co roku, wszyscy uczestniczyli w uroczystej mszy, celebrowanej w tym roku przez księdza Denisa Żółteckiego wraz z oblatem klasztoru na Świętym Krzyżu, ojcem Dariuszem Malajką. Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie. Uroczystość zakończyła się w budynku gimnazjum piękną inscenizacją słowno – muzyczną w wykonaniu naszych uczniów.

29 października 2013 r. – tradycyjne otrzęsiny klas pierwszych. Tym razem organizatorów zainspirowała mitologia grecka.

8 listopada 2013 r. – uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości.

21 listopada 2013 r. – nasi uczniowie - Natalia Piwońska i Kamil Kozub - zwycięzcami 1. edycji Festiwalu Młodych Geografów, edycji pod hasłem: „Góry świata”; objętej patronatem przez Prezydenta Kielc i Kuratora Świętokrzyskiego.

25 listopada – 6 grudnia 2013 r. – akcja „Góra grosza”. Po raz kolejny uczniowie włączyli się do akcji, tym razem zebrali 799 zł.

12 stycznia 2014 r. – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz XXII. Nasi gimnazjaliści kwestowali do późnych godzin. Udało się zgromadzić 4070,20zł, a najskuteczniejszą wolontariuszką okazała się Natalia Jaworska z klasy II e; zebrała 1283,85zł.

luty 2014 r. – coroczny bal trzecioklasistów – „Gimbal 2014”.

28 lutego 2014 r. – wycieczka klas trzecich do Oświęcimia.

11 marca 2014 r. – Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”. Zwycięzcami zostali: 1. miejsce - Mikołaj Klimek, 2. miejsce – Natalia Rosół, 3. miejsce – Dominika Miszczyk.

21 marca 2014 r. – X Międzygminny Konkurs Ortograficzny pod hasłem: „Dobrze pisać to znaczy czynić myśl widzialną”. W jubileuszowej edycji w szranki stanęło 12 uczniów z sześciu gmin.

1 kwietnia 2014 r. – happening pod hasłem „Warto czytać!”. Uczniowie propagowali czytelnictwo, gdyż książka rozwija wyobraźnię, podnosi kulturę języka, sprawność umysłową, nie tylko młodych ludzi.

4 kwietnia 2014 r. – ogólnopolska akcja: Wielka Zbiórka Żywności, organizowana przez Federację Banków Żywności. Zgodnie z wieloletnią tradycją, włączyliśmy się do akcji i dzięki życzliwości właścicieli sklepów i hojności ich klientów udało się zebrać 244 kg żywności, z której przygotowano 15 paczek dla rodzin borykających się z trudnościami finansowymi.

20 maja 2014 r. – Anna Chrapkiewicz, nauczycielka geografii w naszym gimnazjum, laureatką plebiscytu „Belfer Roku 2013/2014” w powiecie kieleckim.

22 maja 2014 r. – zdobycie 2. miejsca przez Annę Niebudek i Klaudię Rzadkowską w V Powiatowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej.

27 czerwca 2014 r. – zakończenie roku szkolnego 2013/2014.

1 września 2014 r. – uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015.

13 października 2014 r. – Dzień Papieski, w tym roku pod hasłem: „Świętymi bądźcie”. Zbiórka pieniędzy odbyła się po raz czternasty; 43 Drużyna Starszoharcerska zebrała kwotę wysokości 1074,90 zł.

16 października 2014 r. – uroczyste obchody Dnia Patrona, połączone z Dniem Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji wyróżnionym nauczycielom naszej szkoły wręczono nagrody.

27 października 2014 r. – tradycyjne otrzęsiny klas pierwszych. Tym razem uczniowie przenieśli się do Hagwardu, czuwali nad nimi Harry Potter i Hermiona.

2 listopada 2014 r. – udział naszych uczniów w kweście na cmentarzu parafialnym w Daleszycach. W tym roku pieniądze przeznaczono na odbudowę zabytkowych nagrobków na tutejszym cmentarzu.

7 listopada 2014 r. – uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

11 stycznia 2015 r. – XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 24 wolontariuszy naszego gimnazjum kwestowało na ulicach miasta. Do sztabu WOŚP przekazali kwotę wysokości 3755,29 zł.

14 lutego 2015 r. – tradycyjny bal naszych trzecioklasistów.

11 marca 2015 r. – kolejna edycja Gminnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Nasi uczniowie zajęli pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

20 marca 2015 r. – wielkanocna zbiórka żywności dla rodzin najuboższych.

27 marca 2015 r. – wycieczka klas trzecich do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.

16 kwietnia 2015 r. – uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych dla uczniów gimnazjów. W tegorocznej edycji znalazły się dwie uczennice naszej szkoły – Barbara Banyś i Natalia Rosół, laureatki Konkursu Geograficznego, do którego przygotowała je p. Anna Chrapkiewicz.

18 maja 2015 r. – udział przedstawicieli naszego gimnazjum we mszy świętej oraz w koncercie pt. „Dzieci w hołdzie Janowi Pawłowi II” w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

21 maja 2015 r. – zwycięstwo naszego ucznia, Wiktora Tarłowskiego, w VII Powiatowym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej.

8 czerwca 2015 r. – zwycięstwo naszej gimnazjalistki, Emilii Fortuńskiej, w trzeciej edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Ziemi.

26 czerwca 2015 r. – uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015.

1 września 2015 r. – uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016.

3 września 2015 r. – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach wyróżnione międzynarodowym tytułem „Top School of the Decade in Poland” (w ramach eTwinning).

2 października 2015 r. – Dni Turystyki Szkolnej. W tym roku uczniowie uczestniczyli w następujących imprezach: wycieczka do Bochni i Krakowa, do Chęcin i Tokarni, rajd z Oblęgorka do Kuźniaków.

16 października 2015 r. – Dzień Patrona. Tradycją szkoły stało się połączenie dwóch ważnych uroczystości: Święta Patrona i Święta Edukacji Narodowej.

18 października 2015 r. – Dzień Papieski. 43 Drużyna Starszoharcerska kwestowała jak co roku; tym razem uzbierała 1721 zł.

21 października 2015 r. – uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w IV Konfrontacjach Historycznych im. Prezydenta Kazimierza Sabbata, zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Bielin.

10 listopada 2015 r. – wycieczka klas trzecich do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.

11 listopada 2015 r. – w hołdzie Polsce niepodległej, w hołdzie Polakom poległym dla niej. W 97 rocznicę odzyskania niepodległości nasza młodzież zaprezentowała niezwykły w swej wymowie program, łączący przeszłość z teraźniejszością, tradycję z nowoczesnością.

grudzień 2015 r. – Samorząd Uczniowski, wzorując się na idei „ Szlachetnej Paczki”, przygotował, jak co roku przed Bożym Narodzeniem, paczki dla potrzebujących kolegów i ich rodzin. W akcji wzięła udział cała społeczność szkolna.

22 grudnia 2015 r. – uroczysta Wigilia z udziałem całej społeczności szkolnej.

9 stycznia 2016 r. – coroczny bal trzecioklasistów – Gimbal.

10 stycznia 2016 r. – 24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tradycyjnie, od wielu lat, uczniowie naszego gimnazjum włączyli się w tę charytatywną akcję. W tym roku gimnazjaliści zebrali 4919 zł.

13 stycznia 2016 r. – zgodnie z tradycją, nasi uczniowie przeprowadzili zbiórkę słodyczy, które przekazali mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Zgórsku.

15 stycznia 2016 r. – uczniowie naszego gimnazjum byli z kolędą w Domu Seniora „Zielone Niwy”.

10 marca 2016 r. – zwycięstwo naszych uczniów, Patrycji Grzesik i Bartosza Piwońskiego, w Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”.

10 marca 2016 r. – spotkanie z terapeutą i podopiecznymi Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych, „San Damiano” w Chęcinach. Spotkanie było elementem akcji Samorządu Uczniowskiego pod hasłem: „Uczniowie uczniom o dopalaczach.

11 marca 2016 r. – kolejne zwycięstwo w Świętokrzyskim Turnieju Językowym. W tym roku nasze gimnazjalistki, Klaudia Wilk i Katarzyna Wróblewska, zajęły III miejsce.

11 marca 2016 r. – zwycięstwo naszych gimnazjalistów, Wiktora Zwierzyńskiego, Weroniki Iwan, Natalii Zemsty i Piotra Choptianego, w VII Powiatowym Konkursie Recytatorskim pod hasłem: „Bliżej Mickiewicza”, zorganizowanym w ramach XXIV Tygodnia Kultury Języka przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach.

12 marca 2016 r. – spotkanie z dr. Markiem Jończykiem z Instytutu Pamięci Narodowej, który poprowadził dla uczniów klas trzecich niezwykłą lekcję historii, poświęconą pamięci „żołnierzy wyklętych”.

11 - 13 marca 2016 r. – Wielkanocna Zbiórka Żywności. W tym roku przygotowaliśmy 325 kg produktów spożywczych dla najbardziej potrzebujących.

18 marca 2016 r. – wizyta Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Mariana Florczyka w naszej szkole w ramach wychowywania młodego obywatela w duchu wartości wyższych.

21 marca 2016 r. – Dzień Sportu w naszej szkole - propozycja ciekawej i bezpiecznej rozrywki w pierwszy dzień wiosny.

2 kwietnia 2016 r. – wizyta naszych wolontariuszy, klasy II b i I c, w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach.