Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach w projekcie „Nasza Szkoła”

Projekt "Nasza Szkoła - opracowanie i wdrożenie programów rozwoju szkół Polski Wschodniej" prowadzi Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Projekt jest realizowany  na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004 – 2006 i jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Do udziału w projekcie zostało zakwalifikowanych tylko dziesięć szkół z województwa świętokrzyskiego. Cieszy więc fakt, iż jedną z nich jest Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach.

Szkoła, której projekt został rozpatrzony pozytywnie, uzyskuje na realizację wyżej wymienionych działań dotację w wysokości 110 000 zł.

Z powyższej kwoty 10 000 zł przeznaczone jest na finansowanie działań związanych ze szkoleniem pracowników szkoły pracujących nad projektem, konsultacje związane z doradztwem w trakcie opracowywania programu rozwoju, jak również jego wdrażania.

Zadania zaplanowane w Projekt będą realizowane  do dnia 31.12.2007r.

Celem projektu jest przede wszystkim pomoc edukacyjna uczniom w ich kompleksowym rozwoju przy pomocy dobrze skonstruowanego programu rozwoju szkoły.

Program rozwoju szkoły powinien uwzględniać działania dotyczące:

1.  Zapewnienia uczniom możliwości wyrównywania szans edukacyjnych (zmniejszenie dysproporcji między wsią a miastem).

W ramach powyższego działania stawiamy na pomoc uczniom wykazującym problemy w nauce, zagrożonym wypadnięciem z systemu edukacji, ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Na bieżąco podejmujemy działania mające na celu wzmocnienie motywacji uczniów do nauki. Aby zaś proces edukacyjny przebiegał prawidłowo i przynosił zamierzone cele, wprowadzamy innowacyjne formy nauczania podczas zajęć wspomagających

1. Umożliwienia uczniom zdobywania dodatkowej wiedzy i umiejętności w kontekście wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

Gimnazjum jest ważnym szczeblem w systemie kształcenia. Następnym krokiem jest wybór szkoły średniej, która warunkuje dorosłe życie. W ramach pomocy uczniom w tym zakresie pobudzamy wśród uczniów aspiracje edukacyjne młodzieży, rozwijamy umiejętności kluczowe, wspomagamy ucznia w zakresie nabywania umiejętności uczenia się oraz przygotowywania do kontynuowania nauki i aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym.

1. Współpracy szkoły z organizacjami i społecznością lokalną na rzecz rozwoju edukacji i aktywności obywatelskiej.

Ważnym czynnikiem rozwoju osobowości ucznia jest umiejętność życia w społeczności lokalnej i podejmowania działań na rzecz jej rozwoju. W tym celu na bieżąco budujemy wizerunek szkoły jako aktywnego uczestnika życia kulturalnego i społecznego

w środowisku lokalnym, rozwijamy umiejętności społeczne uczniów i kształtujemy postawę aktywności obywatelskiej.

Umowa z Wyższą Szkołą Ekonomii i Innowacji w Lublinie została podpisana dnia 20.04.2007r. przez burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce – pana Wojciecha Furmanka oraz dyrektora Gimnazjum im Jana Pawła II w Daleszycach - pana Jana Cedro.

W ramach projektu zostały zaplanowane następujące zadania i działania:

ZADANIA

DZIAŁANIA

Ze sztuką za pan brat

Zajęcia taneczne

Koło teatralne

Jesienne spotkania z muzyką

Ruch rzeźbi umysł

Obóz sportowo - językowy

Szkolny poliglota

Koło dla wybitnie uzdolnionych językowo

Małe formy teatralne w języku obcym

Praca u podstaw

Organizowanie zajęć wyrównawczych:

Ø      Język polski

Ø      Język angielski

Ø      Język niemiecki

Ø      Matematyka

Ø      Informatyka

Stop uzależnieniom

Szkolenie dla społeczności lokalnej               w zakresie profilaktyki uzależnień

Moja przyszłość

Zajęcia z doradztwa zawodowego

Warsztaty z przedsiębiorczości

Koło informatyczne

Koło języka angielskiego

Koło szachowe

Koło chemiczne

Organizowanie imprez środowiskowych

Święto Patrona

Dzień Niepodległości

Koncert Kolęd

Promocja szkoły na arenie gminy

Broszurka informująca środowisko lokalne o działaniach podejmowanych przez szkołę

Prezentacja wyników Projektu „Nasza Szkoła” jako jednego z wielu działań podejmowanych przez szkołę

Młody Obywatel

Wybory samorządu szkolnego

Wycieczka do Warszawy

Już w sierpniu ruszyliśmy z realizacją wyżej wymienionych zadań.  dla naszych gimnazjalistów zorganizowany został obóz sportowo – językowy. Natomiast od września ruszyły liczne zajęcia wyrównawcze, koła  zainteresowań a także inne zajęcia dodatkowe. Każdy uczeń może znaleźć coś dla siebie.

Jeżeli chcesz zapoznać się z dotychczas zrealizowanymi zadaniami, kliknij tutaj.