„Etnoszlak Gminy Daleszyce”
- WYSTAWA
Uczestnicy projektu organizowanego przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach zakończyli prace nad zadaniami zaplanowanymi w harmonogramie „Etnoszlaku Gminy Daleszyce – wczoraj i dziś”. Podsumowaniem kilkumiesięcznych uczniowskich badań dotyczących tradycji, zwyczajów, obyczajów i historii swojej małej ojczyzny stały się występy sceniczne oraz wystawy. W Dniu Narodowym, który miał miejsce w czasie wizyty gości-partnerów projektu Comenius, gimnazjaliści wystawili „Wesele Marzyskie”. Przygotowania do tego wydarzenia trwały kilka tygodni. Najpierw młodzi aktorzy zapoznali się ze scenariuszem, podzielili rolami. Następnie pracowali z tekstem. Ćwiczyli dykcję, opanowywali ludowe przyśpiewki. Pod okiem instruktorów – p. Teresy Klimczak (autorki scenariusza) i p. Norberta Wojciechowskiego (często występującego w roli Pana Młodego) przygotowywali się do poszczególnych ról. W czasie przedstawienia gimnazjaliści nie kryli tremy. Występ na forum międzynarodowym wypadł idealnie. Wesele na ludową nutę bardzo się podobało, czego dowodem były gromkie brawa, jakie uczniowie otrzymali od osób obecnych na Dniu Narodowym.
16, 18, 19 kwietnia rodzice, nauczyciele, mieszkańcy gminy oraz wszyscy sympatycy Gimnazjum w Daleszycach mogli obejrzeć wystawę prezentującą produkty końcowe etnoprojektu. Uczniowie przygotowali dokumentację fotograficzną, albumy, portfolia, prezentacje multimedialne ze swoich działań. Centralnym punktem pokazu była projekcja profesjonalnie nagranego „Wesela Marzyskiego”. Film został wzbogacony o prezentację multimedialną dotyczącą wesela, zdjęcia oraz krótki opis projektowych działań. Ponadto gimnazjaliści zaprezentowali plakaty, taśmę czasu zawierającą najważniejsze pomniki – kamienie historii na mapie Gminy Daleszyce oraz własnoręcznie wykonane wiosenne tulipany, żonkile i krokusy. Warto dodać, że warsztaty rękodzieła zostały poprowadzone przez p. Teresę Klimczak, której serdecznie dziękujemy za wsparcie, pomoc i czas, jaki nam poświęciła w czasie trwania projektu. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem, a zaprezentowane produkty końcowe bardzo podobały.
To nie koniec promocji naszego projektu. Od 24 kwietnia wystawę można oglądać w Bibliotece Publicznej w Daleszycach. Ponadto uczniowie zaprezentują swoje recytatorskie talenty oraz efekty działań projektowych na Festiwalu Pasji i Talentów, który odbędzie się w maju w naszej szkole.
Wszystkich zainteresowanych naszą praca zapraszamy na stronę internetową projektu oraz do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i uwagami na założonym przez uczestników projektu etnoblogu.
Uczestnicy projektu wraz z opiekunami