"Orbis Pictus" - Projekt Comenius
Dni Jana Amosa Comeniusa w Daleszycach
W dniach 6-10 grudnia br. nasza szkoła gościła grupę z czeskiej Základní Skola w Kolinie – niedaleko Pragi, na czele z koordynatorką projektu Comenius „Orbis Pictus – keep it balanced” – panią Daną Tvrznik. Warto dodać, że Jan Amos Komenski - Comenius był pedagogiem, filozofem, i myślicielem urodzonym w Czechach, ale poprzez swoją działalność dydaktyczną łączył różne narody. Był poliglotą, a jednocześnie zwolennikiem uczenia się w językach narodowych. Świetnie się składa, że właśnie czeska szkoła złożyła pierwszą wizytę w naszym gimnazjum, w ramach „J. A. Comenius’ Days”, podczas których angielski, czeski i polski były wykorzystywane równolegle. Sam Comenius spędził w Polsce prawie 30 lat – nauczył się języka polskiego, a jego uczniowie poznali język czeski.
Wieczór powitalny 6 grudnia br. to dzielenie się wrażeniami z podróży pociągiem Kolin - Kraków oraz z wycieczki po dawnej stolicy Polski. Nasi przyjaciele zwiedzili Wawel, Kościół Mariacki, spacerowali po Rynku Głównym i Sukiennicach. Polska przywitała ich zimową aurą: mroźny słoneczny poranek w Krakowie; silne wiatry i zamieć w Daleszycach. W opinii gości nasze daleszyckie lasy pokryte śniegiem wyglądały przepięknie i każdy mógł poczuć, że Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż; tym bardziej, że zbiegło to się z nocną wizytą Św. Mikołaja w naszych domach. Jak się okazało Patron dzieci dokładnie policzył naszych gości i nie zapomniał o nikim. Było wiele niespodzianek i mnóstwo radości.
W sobotę i niedzielę, zgodnie z celem spotkania wytyczonym przez grupę z Kolina, spędzano czas w gronie polskich rodzin. Rozmowom nie było końca. Uczniowie – goście poznając kulturę i tradycje naszego kraju uczestniczyli w roratach. Pomagali w przygotowywaniu niedzielnego obiadu – poznając przepisy na tradycyjne polskie dania. Byli uczestnikami rodzinnych spotkań, spacerowali, poznając najpiękniejsze miejsca naszej gminy i regionu. Niektórzy korzystali z zimowych uciech – zjeżdżano na sankach, ulepiono pierwsze bałwanki. Wielu uczniów wraz z polskimi opiekunami wyjechało na zwiedzanie Kielc i zakupy. Zajęcia integracyjne obejmowały również naukę gry w kręgle, gry planszowe, wspólne wizyty w kinie, koncerty muzyki klasycznej oraz spotkania sąsiedzkie.
W tym czasie nauczyciele z Polski i Czech prowadzili rozmowy robocze na tematy projektowe. Ustalono plan wiosennej wizyty grupy polskich uczniów w Kolinie. Porównywano systemy i metody nauczania oraz doświadczenia w działaniach europejskich. Z zainteresowaniem odniesiono się do propozycji zacieśnienia współpracy z czeskim partnerem również w innych dziedzinach np. w obszarze odkrywania wspólnych elementów historii i kultury. W niedzielne popołudnie, ze względu na dobre warunki atmosferyczne, kilkoro czeskich uczestników wizyty na czele z panią Daną Trvzinik udało się na Łysą Górę w Górach Świętokrzyskich. Ojciec Kazimierz OMI – przewodnik pielgrzymów opowiedział naszym gościom o historii Świętego Krzyża; zwiedziliśmy Bazylikę Mniejszą im. Trójcy Świętej, Kaplicę Relikwii oraz Muzeum Misyjne. Podziwialiśmy zimową panoramę i uroki Puszczy Świętokrzyskiej.
W poniedziałek nasi goście zwiedzili szkołę oraz uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych rożnych przedmiotów szkolnych. Na lekcjach angielskiego mieliśmy okazję przeprowadzić telekonferencję ze szkołą partnerską z Czech i Słowacji. Obejrzeliśmy prezentacje na temat kraju naszych gości, ich szkoły oraz miasta i regionu. Po południu udaliśmy się do Urzędu Miasta i Gminy Daleszyce na spotkanie z panem burmistrzem Wojciechem Furmankiem, który opowiedział o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Daleszyc. Po słodkim poczęstunku, naszych gości obdarowano daleszyckimi pocztówkami z oryginalnym herbowym stemplem oraz książką w 3D o świętokrzyskich atrakcjach.
Wtorek był ostatnim, pracowitym dniem naszego projektowego spotkania. Po lekcjach i obiedzie nasi goście udali się na kieleckie Wzgórze Zamkowe – podziwiali piękno barokowej katedry, Pałacu Biskupiego obejrzeli interaktywną ekspozycję w Centrum Myśli Patriotycznej, która była świetnym podsumowaniem wizyty w naszym kraju.
Nadszedł smutny czas pożegnania. Były łzy wzruszenia, uściski, podziękowania, ostatnie upominki. Nasze projektowe spotkanie w Daleszycach to czas nauki w wymiarze praktycznym. Trudno to wszystko opisać – słowa to za mało. Jak powiedział kiedyś Comenius: „Skuteczna nauka powinna zaczynać się od zmysłowych spostrzeżeń, a nie od opisów słowami.” Miał rację, prawda? Dziękujemy wszystkim, a zwłaszcza Rodzicom - opiekunom naszych gości za udział w tym pięknym europejskim przedsięwzięciu!
Bożena Kraj
Nasze działania
Archiwum
- wrzesień 2013
- październik 2013
- listopad 2013
- grudzień 2013
-
2014
- styczeń 2014
- luty 2014
- marzec 2014
- kwiecień 2014
- maj 2014
- czerwiec 2014
- lipiec 2014
- sierpień 2014
- wrzesień 2014
- październik 2014
- listopad 2014
- grudzień 2014
-
2015
- styczeń 2015
- luty 2015
- marzec 2015
- kwiecień 2015
- maj 2015
- czerwiec 2015
2013