Nowy projekt Comenius

 

W i z y t y   r o b o c z e   2 0 1 4   -   2 0 1 5

 

W dniach 25-29 maja br. delegacja uczniów i nauczycieli z daleszyckiego gimnazjum uczestniczyła w końcowej wizycie projektu Comenius „Orbis Pictus - keep it balanced” w 3rd Primary School of New Ionia w Volos w Grecji. Wśród uczestników spotkania byli przedstawiciele jedenastu szkół z Europy, a przewodnią ideą tego wydarzenia było nie tylko poznanie szkoły, regionu szkoły partnerskiej w aspekcie tematyki projektowej, ale również podsumowanie naszych dwuletnich działań.

 

Inauguracja wizyty miała miejsce w Urzędzie Miasta, podczas spotkania z przedstawicielami tej instytucji. Z zainteresowaniem zwiedziliśmy stałą wystawę dotyczącą Volos - czwartego co do wielkości miasta w Grecji, położonego malowniczo u podnóża słynnej góry Pelion nad Zatoką Morza Egejskiego. Warsztaty i prezentacje poszerzające wiedzę geograficzno - historyczną „Greece - our fatherland” na temat Grecji stały się okazją do powtórzenia wiedzy teoretycznej, którą podsumowano testem. Zgodnie za założeniami, dochodziliśmy do prawdy, odrzucając błędne, stereotypowe myślenie. Wśród licznych szkolnych wydarzeń warto przypomnieć: warsztaty artystyczne: „Art, stone and a panorama”; „Dancing together”; „Greek cuisine”. Młodzież utalentowana aktorsko zaprezentowała dramę na temat demokracji ateńskiej. Wielkim świętem dla szkolnej wspólnoty był wieczór narodowy, podczas którego odkrywaliśmy bogactwo smaków kuchni greckiej. W miejscowym amfiteatrze, niczym w starożytności, w obecności około 2000 osób: uczniów i całych rodzin byliśmy uczestnikami wyjątkowego wydarzenia: Comenius Orbis Pictus Festival of Culture. Około 200 uczniów, ubranych w stroje w kolorach barw narodowych 12 szkół partnerskich wkroczyło na scenę przy dźwiękach „Ody do radości”, a następnie zaprezentowano 12 tańców narodowych, w tym polski krakowiak. Oklaskom nie było końca - nie mamy wątpliwości, że Szkoła Podstawowa nr 3 w Volos to szkoła talentów.

 

Ważnym elementem naszej wizyty były zajęcia w terenie. Odkrywaliśmy historię Tesalii zwiedzając ruiny starożytnego miasta Demetrias, wioskę neolityczną i Muzeum Archeologii w Volos. Zachwyceni mitologią, podziwialiśmy piękno krainy centaurów - góry Pelion, zwanej balkonem miasta. Zachwycająca panorama, wspaniała roślinność, piękny kościół p.w. Michała Archanioła znany z unikalnej akustyki i pięknych ikon to tylko niektóre atrakcje tego miejsca. Grecja - znana ze swej duchowości odsłoniła przed nami tajemnice klasztorów w słynnych Meteorach - kompleksie kilkunastu monastyrów umiejscowionych malowniczo na wierzchołkach spadzistych gór, których powstanie jest geologiczną zagadką. Przez chwilę wczuliśmy się też w rolę turystów przybywających do tego kraju dla uroków wybrzeża: piaszczysto - żwirkowych plaż, ciepłego morza i błękitnego nieba.

 

 

Nasza wizyta była owocnym czasem integracji poprzez pracę i zabawę. Doświadczyliśmy greckiej przyjaźni i gościnności. Po raz ostatni dyskutowaliśmy w tak licznym gronie na temat „ORBIS PICTUS” - naszego projektu Comenius, który uczy, w jaki sposób kreować wyważone poglądy na temat innych krajów i narodów. Dzięki projektowi zdobyliśmy praktyczną wiedzę o Europie; dzielimy się naszym doświadczeniem na stronie internetowej projektu oraz na blogu edukacyjnym naszego dziennika.
 

 

 

 

Wizyta Comenius "Orbis Pictus" w Daleszycach

 

W dniach 3-8 maja 2015 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach odbyła się, czwarta z kolei, wizyta robocza projektu Comenius ”Orbis Pictus – keep it balanced”, który łączy dwanaście szkolnych społeczności w Europie. Naszymi gośćmi byli nauczyciele i uczniowie z Cypru, Wielkiej Brytanii i Słowacji, z którymi łączą nas szczególne więzy przyjaźni – zacieśnione podczas naszego pobytu w Geri, Ashford i Mosovcach.

 

Bardzo ważnym punktem naszego programu była konferencja „Orbis Pictus – reject stereotyped thinking” - nasi goście zostali serdecznie powitani przez pana Dariusza Meresińskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce, który wyraził swoją radość z ich pobytu w naszej pięknej gminie. Nauczyciele, uczniowie szkół partnerskich, przedstawiciele Rady Rodziców oraz Samorządów Klasowych z zainteresowaniem obejrzeli prezentacje przygotowane przez cztery szkoły – wymiana informacji poszerzyła naszą wiedzę na temat partnerów projektu. W tej części spotkania pani Eleanor Geering, wicedyrektor ze szkoły Phoenix School przedstawiła stereotypy na temat jej kraju, udowadniając jednocześnie, że nasze opinie na ten temat nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością i jak podsumowano – wizyty projektu Comenius pozwalają obalać stereotypy, dzięki wspaniałym możliwościom zdobywania wiedzy poprzez poznawanie historii, kultury różnych narodów w bezpośrednich kontaktach międzynarodowych.

 

Gala „We are the world”, była niezwykłym koncertem, w którym wystąpili uczniowie mający różne pasje i talenty. Najliczniejszą grupę stanowili wokaliści, śpiewający w różnych językach: zabrzmiały utwory w języku greckim, angielskim, słowackim, polskim, włoskim, japońskim i niemieckim. Wśród wykonawców znalazła się Joanna Chrysanthou, Kinga Żak, Wiktoria Armańska, Sara Bernat, Katarzyna Ksel, Wiktor Tarłowski, Katarzyna Kitras, chór, szkolny zespół ludowy pracujący pod kierunkiem pani Teresy Klimczak. Piękne stroje, interesująca choreografia i wielka energia to cechy występujących zespołów tanecznych. Grupa z Tatr Słowacji, przygotowana przez panią dyrektor Ivetę Thomkovą zaprezentowała tańce góralskie; młodzież z Cypru zatańczyła tradycyjny taniec grecki; nasza grupa folklorystyczna wykonała polkę, a najmłodsi goście ze szkoły w Anglii przygotowali „Taniec majowy”. Z wielką przyjemnością słuchaliśmy naszych instrumentalistów: Marysi Borek, grającej pięknie na klarnecie, Natalii Jaworskiej - znanej perksusistki i Mikołaja Klimka - utalentowanego gitarzysty.

 

Wszystkich zainteresowały wypowiedzi uczniów mówiących o pasjach związanych z różnymi dziedzinami nauki. Natalia Rosół opowiedziała o swoich zainteresowaniach geografią, Marcin Dziedzic przedstawił znaczenie historii w jego życiu, Patryk Zdanowski przekonał nas, jak wielki wymiar praktyczny ma znajomość TIK, Jakub Raczyński i Kacper Siwonia mówili o roli sportu, a Dominika Mochocka i Ola Raczyńska o działaniach na rzecz innych: o wolontariacie i harcerstwie.

 

Gala projektowa „Orbis Pictus”, której elementem kończącym była piosenka finałowa „We are the World” niosła wielkie przesłanie - młodzież wyraziła miłość do Ojczyzny, jej historii i kultury; wypowiedziano pragnienie integracji i pokoju na świecie, podkreślono potrzebę aktywności obywatelskiej na rzecz innych oraz konieczność obalania stereotypów myślenia poprzez naukę i współpracę z innymi narodami.

 

Sprzyjały temu warsztaty sztuki ludowej „Paper wonders”(p. Teresa Klimaczak), warsztaty taneczne (nauka poloneza) oraz wycieczki krajoznawcze. Nasi goście poznali historię regionu zwiedzając Góry Świętokrzyskie: zachwycili się historią najstarszego polskiego sanktuarium na Świętym Krzyżu i pięknem Ziemi Świętokrzyskiej. Zwiedzili Daleszyce; wyrazili słowa głębokiej wdzięczności za gościnne przyjęcie: wspaniałe specjalności polskiej kuchni, wyśmienite ciasta, przygotowane przez mamy naszych uczniów. Podziwiano malownicze położenie Kielc i niezwykłe piękno kieleckiej Bazyliki i Pałacu Biskupów.

 

Historia Polski odkrywana w Kielcach, Krakowie i Auschwitz była bardzo ważnym elementem pobytu szkół partnerskich w Polsce – tuż przed finalną wizytą roboczą w Grecji, gdzie będziemy pracować, między innymi, nad ewaluacją i raportem końcowym projektu "Obis Pictus". Przed nami nowe wyzwania europejskie o nazwie Erasmus+, które otworzą nas na międzynarodową integrację i nową współpracę edukacyjną.

 

Dziękujemy bardzo pani Krystynie Piątek za wyśmienity i pięknie ozdobiony tort. Podziwialiśmy misterne ozdoby: lukrowane elementy flagi europejskiej oraz kolorowy tytuł projektu.

 

Zapraszamy na blog projektu: ORBIS PICTUS

 

 

 

 

 

 

 

BLOG

 

Wyjazd do Szkoły Podstawowej w Mošovcach
na Słowacji niezapomnianym przeżyciem

 

 

W dniach 16.03.2015 – 20.03.2015r. siedmiu uczniów pod opieką Małgorzaty Kułagi – nauczyciela języka polskiego – przebywało w ramach wymiany partnerskiej programu Comenius w Szkole Podstawowej w Mošovcach na Słowacji. Kiedy z

niedzieli na poniedziałek rozpoczynała się wyprawa w nieznane, nikt nie spodziewał się, że te pięć dni minie tak szybko, a wszyscy będą się czuć jak w bajce. Nikt nie oczekiwał tak miłego przyjęcia i ciepła. Ale zacznijmy od początku…. Nocna podróż minęła bez najmniejszych kłopotów. Młodzież ekscytowała się i myślała o tym, co też czeka ją na miejscu. Ja martwiłam się, czy na pewno o wszystkim pamiętałam, czy uda mi się ogarnąć niesforną gromadkę. Szybko okazało się, że nie mam co wybiegać myślami w daleką przyszłość. Na miejsce udało się nam dojechać na 6.30 rano – dużo wcześniej niż się nas tam oczekiwało. Zaraz jednak otoczyli nas życzliwi ludzie, a jedna z nauczycielek zadzwoniła po koleżankę, która miała się zająć gośćmi z Polski. Przed ósmą rano każdy uczeń znał już swojego słowackiego kolegę. Więzi przyjaźni zostały szybko nawiązane. Kiedy pierwsze emocje opadły, rozpoczęło się oficjalne powitanie. Cała szkoła zebrała się na holu na parterze i odśpiewała hymn Słowacji. Następnie usłyszeliśmy wiele ciepłych słów od pani dyrektor, na koniec zaś dzieci ubrane w ludowy słowacki strój poczęstowały nas, według ludowego zwyczaju, chlebem i solą. Ciąg dalszy przedpołudnia upłynął nam w szkole. Braliśmy udział w lekcjach prowadzonych w różnych klasach – od pierwszaków do uczniów klasy dziewiątej – odpowiednika naszej klasy trzeciej gimnazjum. Po obiedzie młodzież spędzała wolny czas ze swoimi kolegami, a ja, wraz z nauczycielami z Mošoviec, wędrowałam Gaderską Doliną. Miałam możliwość podziwiać piękno przyrody, urokliwe krajobrazy górskie. Drugi dzień pobytu na Słowacji upłynął nam na poznawaniu Mošoviec. Pierwsze godziny poranka spędziliśmy w szkole. Następnie udaliśmy się do przedszkola.

 

_113007_small.jpg _114113_small.jpg dscn6628_small.jpg dscn6633_small.jpg
dscn6635_small.jpg dscn6638_small.jpg dscn6642_small.jpg dscn6643_small.jpg

 

Nasi uczniowie okazali się świetnymi towarzyszami do zabawy dla maluchów. Wspólnie układali klocki, gotowali „na niby”, śpiewali i uczyli przedszkolaków polskich zabaw – „stary niedźwiedź mocno śpi”, „koło młyńskie” i „raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy”. Okazało się, że na Słowacji małe dzieci mają bardzo podobne zabawy. Po obiedzie udaliśmy się na przechadzkę po Mošovcach. Odwiedziliśmy Muzeum Jana Kollara – lokalnego pisarza, etnografa i filozofa. Mogliśmy podziwiać eksponaty dotyczące jego życia i pracy zawodowej. Wpisaliśmy się również do pamiątkowej kroniki. Pięknym parkiem przeszliśmy do Muzeum Rzemiosła Ludowego.

 

dscn6666_small.jpg dscn6671_small.jpg dscn6672_small.jpg dscn6679_small.jpg
dscn6680_small.jpg dscn6687_small.jpg dscn6689_small.jpg dscn6690_small.jpg

 

W godzinach popołudniowych pojechaliśmy do Turčianskich Teplic do „parku ławeczek”.

 

dscn6697_small.jpg dscn6700_small.jpg dscn6705_small.jpg dscn6706_small.jpg
dscn6708_small.jpg dscn6709_small.jpg p1010305_small.jpg p1010306_small.jpg

 

Dziewczęta wędrowały od jednej do drugiej i fotografowały się na nich. Doskonale się przy tym bawiły. Wieczorne godziny uczniowie spędzili ze swoimi kolegami. Trzy nasze gimnazjalistki wzięły udział w nocnym czytaniu słowackiej literatury – akcji prowadzonej corocznie w szkole podstawowej. Środa była dniem sprawdzianu dla gimnazjalistów. Przedpołudnie przeznaczyli bowiem na przygotowywanie plakatów dotyczących tego, co wiedzą o Słowacji. Przygotowano trzy plakaty – jeden dotyczył polityki i gospodarki, drugi – najpiękniejszych miast Słowacji, trzeci – ciekawostek (typowa potrawa, strój ludowy, taniec, hymn narodowy, itp.). Po ich wykonaniu młodzież zaprezentowała je swoim kolegom. Oglądający uznali, że całkiem nieźle polscy koledzy poradzili sobie z zadaniem. Dla równowagi, po czasie pracy, nadeszła chwila odpoczynku. Udaliśmy się bowiem do rodzinnej piekarni, gdzie mogliśmy podziwiać piekarzy przy pracy, zobaczyć, jak powstają pyszne słodkie bułeczki, słone rogaliki, nadziewane babeczki, itp. Gospodarz okazał się osobą z wielkim sercem i ofiarował nam dwa kosze pełne słodkości. Zaraz po wyjściu z piekarni próbowaliśmy słodkości – były przepyszne, po prostu palce lizać.

 

dscn6728_small.jpg dscn6729_small.jpg dscn6730_small.jpg dscn6733_small.jpg

 

Po obiedzie odbyliśmy wycieczkę do Martina – niezwykle urokliwego miasteczka. Najpierw udaliśmy się na cmentarz miejski, gdzie mogliśmy podziwiać pomnik olimpijczyków słowackich. Umieszczono na nim nazwiska tych, którzy zapisali na swym koncie brązowe, srebrne lub złote medale olimpijskie.

 

Martina

 

dscn6746_small.jpg dscn6757_small.jpg dscn6763_small.jpg dscn6784_small.jpg
dscn6788_small.jpg p1010345_small.jpg p1010349_small.jpg p1010353_small.jpg

 

W dalszej części popołudnia spacerowaliśmy główną ulicą miasta, podziwialiśmy odrestaurowane kamieniczki. Uczniowie mieli również możliwość zakupu pamiątek. Przedostatni dzień pobytu w Mošovcach to całodniowa wycieczka do Banskiej Bystricy. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Słowackiego Narodowego Muzeum Powstania. Mogliśmy zobaczyć pomnik poświęcony powstańcom i umieszczone na otaczających go ścianach tablice z nazwami narodowości wymordowanych przez hitlerowców w czasie drugiej wojny światowej. Po wyjściu z budynku udaliśmy się na plac, na którym zgromadzono czołgi i działa przeciwrakietowe z czasów drugiej wojny. Uczniowie chętnie fotografowali się na ich tle. Następnie udaliśmy się na Starówkę. Wędrowaliśmy główną ulicą, do złudzenia przypominającą ulicę Sienkiewicza w Kielcach. Zaprowadziła nas ona do największego centrum handlowego o nazwie Europa. Tutaj każdy kupił coś dla siebie, zjadł przepyszne lody, napił się coli lub kawy. Około 17.00 powróciliśmy do Mošoviec. Pięciu gimnazjalistów udało się ze swoimi kolegami do Aquaparku. I w końcu nadszedł ostatni dzień pobytu. Już od rana czuło się smutek z powodu wyjazdu. Kiedy nasi uczniowie pakowali bagaże do busa, łzy kręciły im się w oku. Poranek spędziliśmy w szkole. Potem udaliśmy się do Urzędu Miasta, gdzie zostaliśmy przyjęci przez starostę. Okazało się, że polityka lokalna Słowacji wcale nie różni się znacząco od naszej. Na koniec każdy uczniów otrzymał drobny upominek. Po powrocie do szkoły pożegnaliśmy się z uczniami i nauczycielami i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Przed budynkiem szkoły wykonaliśmy ostatnie pamiątkowe zdjęcie. Całą drogę wspominaliśmy, jak fajnie spędziliśmy te pięć dni. Życzliwość i gościnność to cechy najbardziej charakteryzująca Słowaków. Wierzę, że będziemy mogli podziękować im w podobny sposób, gdy oni przyjadą w maju do nas. Może uda się nam stworzyć most łączący młode pokolenie Polaków i Słowaków.

 

 

Europejska Konferencja Nauczycieli

 

„Orbis Pictus” w Izmit

 

 

 

W dniach 21-24.10.2014r. w szkole Ulubatlı Hasan Ilkokulu w mieście Izmit odbyła się konferencja warsztatowa dla nauczycieli szkół realizujących project Comenius „Orbis Pictus – keep it balanced”. Uczestniczyło w niej 24 pedagogów z 11 krajów Europy, a głównym celem spotkania było podsumowanie i ewaluacja I roku projektu oraz wymiana doświadczeń pedagogicznych - zwłaszcza w zastosowaniu technologii informacyjno-komunikacyjnej w dydaktyce.

 

 

Każda ze szkół zaprezentowała treść raportu po I roku działania; przedstawiono strony internetowe oraz narzędzia, w których realizowano poszczególne zadania. Wśród nich ze szczególną dokładnością omówiono: Google disc, Glogster, Quizlet, SlideShare, Learningapps, Voki, Surveymonkey oraz nowe narzędzia formatowania grafiki. Przedstawiono analizę wyników ankiety wstępnej w poszczególnych krajach oraz ustalono treść ankiety końcowej. Wprowadzono nowe elementy do dzienników projektu.

 

 

Dzielenie się dobrą praktyką miało miejsce podczas spotkań na terenie szkoły. Wspominamy gościnność pani dyrektor Ilknur Durmaz, radosną atmosferę i entuzjazm uczniów – ciekawym rozmowom nie było końca. Nauczyciele wzięli udział w zajęciach tematycznych dotyczących przełamywania barier i stereotypów w relacjach między narodami, a podsumowanie tego zadania miało miejsce podczas trzygodzinnego spotkania w Urzędzie Miasta Izmit. Burmistrz Miasta poprowadził dalszą dyskusję na temat współpracy międzynarodowej i wzajemnego ubogacania się poprzez wymianę poglądów i dzielenie się doświadczeniem we wzajemnym przełamywaniu stereotypów myślenia. Radosny, uczniowski koncert o tematyce projektu był artystycznym podsumowaniem tej części konferencji warsztatowej.

 

 

Podczas pobytu nauczyciele mogli poznać bogatą historię tego regionu dzięki prelekcji wygłoszonej przez dyrektora Departamentu Kultury oraz poprzez pracę nauczycieli – przewodników, którzy udzielali ciekawych informacji podczas naszego pobytu. Ostatni dzień wizyty roboczej był czasem spędzonym na wycieczce krajoznawczej: byliśmy na wybrzeżu Morza Marmara i w stolicy kraju. Stanbuł zachwycił nowoczesnością i tradycją. Mogliśmy skorzystać z piątkowych przywilejów i bezpłatnie zwiedzić Hagia Sophia, Błękitny Meczet oraz pałac Topkapi. Zgodnie z ideą projektu „Orbis Pictus – Ziemia w obrazach” powstało 600 zdjęć, które będą wykorzystane podczas lekcji geografii – dostępne na stronie internetowej.

 

 

Przed nami kolejne spotkania projektu Comenius „Orbis Pictus”. Cieszymy się na wiosenną wizytę szkół z Wielkiej Brytanii i Słowacji w Daleszycach oraz planujemy wyjazd uczniów i nauczycieli na Węgry. A zatem: „Do zobaczenia!”.

Bożena Kraj