Aktualności - „KOMPETENCJE KLUCZOWE DROGĄ DO SUKCESU”

Kompetencje kluczowe drogą do sukcesu

Menu główne:

01.10.2018 r.
Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie 06.10.2018 r., sobota

Uczestnikami wycieczki są uczniowie, którzy biorą udział w projekcie „Kompetencje kluczowe drogą do sukcesu”.
Wycieczka jest bezpłatna.
6.30: zbiórka w świetlicy budynku gimnazjum (97 osób)
6.40: wyjazd spod szkoły (2 autokary)
11.00: przyjazd do Warszawy, wejście do Centrum Nauki Kopernik
11.30: wejście do Planetarium
12.30: zwiedzanie ekspozycji.
16.00 – 16.30: obiad (kolejno 2 grupy)
17.00: wyjazd do Daleszyc
21.30: Powrót pod szkołę, odbiór młodzieży przez rodziców.
Kierownik wycieczki: Lucyna Strach
Opiekunowie: Martyna Różalska, Joanna Pala, Anna Guz, Danuta Michalczyk, Waldemar Romanowski, Ewa Stępień, Marzena Cedro, Barbara Pacierz

15.07.2018 r.
Nadszedł czas wakacji, ale dla 41 uczniów naszej szkoły to również czas edukacji. Od 02.07. – 07.07. 2018 r. młodzież, dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego wyjechali w Bieszczady. Ten wyjazd to niezapomniane wrażenia, odczucia, chwile. Urok tych gór zachwycił każdego. Zrozumieliśmy wiersz M. Markiewicz, która w jednym ze swoich utworów poetyckich tak pisze o Bieszczadach:

Górki i doliny
Bieszczady rozległe.
Jak pejzaż urocze
do granic przyległe.
Połoniny pięknie
ścielą się zielenią.
Łąki w kwiatach toną
w rosie aż się mienią.
Tarnica wysoka
krzyżem ozdobiona.
Droga do niej stroma
z kamieni zrobiona.
Lasy wkoło gęste
krzewami splecione.
Ścieżki zawijane
skarby zagubione.
Niebo zawsze jasne
błękitne obłoki.
Gałęzie wiatr buja
zakręca je w loki.

Mieliśmy okazję z bliska podziwiać Połoninę Cyryńską, ogromną zaporę wodną na Solinie oraz zwiedzić koronę tej zapory. Połonina Caryńska (1297 m) jest naturalnym przedłużenie Połoniny Wetlińskiej i również bardzo popularnym celem wycieczek. Przez jej grań przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki z Brzegów Górnych do Ustrzyk Dolnych. Korzystając z tej trasy bardzo szybko znaleźliśmy się na grani Połoniny Caryńskiej. Widokowo jest to jedno z najciekawszych miejsc w Bieszczadach Wysokich.  Nikt z nas nie zapomni marszu przez Połoninę Wietlińską i przełęcz Orłowicza. Przepiękne krajobrazy poruszały serca każdego- nawet najbardziej obojętnego na piękno przyrody- turystę. Dużą radość sprawił nam rejs statkiem po jeziorze, przejazd kolejką wąskotorową po trasie Majdan – Balnica.  Niecodzienny, oryginalny w swej prostocie widok z okna kolejki towarzyszy nam do dnia dzisiejszego. Niejeden z nas po raz pierwszy widział żubry. Te dostojne zwierzęta wprowadziły nas w osłupienie, niejednokrotnie strach. Byliśmy przy nich bardzo mali i bezradni.
Zwiedziliśmy również Cisną, Sanok Skansen oraz Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych.
Dowiedzieliśmy się, że w 1790 Cisnę odziedziczył Jacek Fredro – ojciec Aleksandra. Przed 1804 rokiem, wykorzystując tutejsze złoża rudy żelaza, założył on na gruntach Cisnej i Lisznej, nad Solinką, hutę żelaza wraz z fryszerką, produkującą narzędzia, garnki, piece, krzyże nagrobne. Surowcem dla huty była uboga ruda darniowa, występująca na stokach Hyrlatej i Łopiennika. Huta działała do 1864 roku.
W latach 1890–1895 zbudowana została wąskotorowa kolejka leśna do Nowego Łupkowa, a w 1904 do Kalnicy.
Nasi opiekunowie- nauczyciele Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Daleszycach starali się wypełnić atrakcyjnie każdą wolną chwilę. Wszyscy mieliśmy świadomość, że dzięki ich pracy i zaangażowaniu mogliśmy zobaczyć miejsca, których jeszcze nie widzieliśmy i być może nigdy już nie zobaczymy, chociaż zafascynowani pięknem krajobrazu Bieszczad obiecaliśmy sobie wrócić tam bądź z rodzicami, bądź sami, kiedy dorośniemy.
Dziękujemy rodzicom, dyrektorowi, koordynatorom i nauczycielom za troskę o nasz wypoczynek i naszą edukację.

Marzena Cedro

nauczyciel